Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Stresující životní zážitky a asociace s výsledky IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.3.2010

Stresující životní zážitky a asociace s výsledky IVF

Většina dosavadních výzkumů se zaměřovala na stres vztahující se k infertilitě a léčbě IVF. Nebylo dosud zcela jasné, zda i stres, který není spojený s infertilitou, může ovlivnit šance na těhotenství při IVF léčbě.

V Dánsku byla proto provedena studie skupiny čítající 796 žen, která měla za cíl zjistit, zda existuje vztah mezi přirozenými stresory a negativními životními zážitky a výsledkem IVF. Mezi negativní stresující zážitek bylo zařazeno například onemocnění, zranění nebo dopravní nehoda, truchlení nad ztrátou blízké osoby, změny v partnerském vztahu, životní podmínky, studium, práce a právní nebo finanční problémy.

Ženy, které otěhotněly, udávaly vůči ženám, které neotěhotněly, méně stresujících zážitků nevztahujících se k IVF léčbě před tím, než u nich byly použity metody asistované reprodukce. Logistické regresivní analýzy odhalily, že počet negativních stresujících zážitků byl signifikantním prediktorem těhotenství. Stres může ovlivňovat fertilitu u žen přerušením menstruačního cyklu nebo zhoršením ovariální odpovědi na IVF léčbu.

Prožití traumatického nebo negativního zážitku během 12 měsíců má prokazatelně vliv na otěhotnění. Velký počet negativních stresujících životních zážitků může signalizovat chronický stres. Ten podle dánské studie může redukovat šance na úspěšný výsledek IVF léčby, pravděpodobně vlivem psychobiologických mechanismů ovlivňujících výsledek léčby, jímž je obdržení oocytů.

Vysoce stresující životní zážitky jsou také spojeny s rizikem užívání alkoholu, kouření nebo poruchami příjmu potravy. Ty jsou potom dále spojeny s redukovanou šancí na otěhotnění. Přímý účinek stresujících negativních zážitků může být způsoben také uvolněním kortizolu, který inhibuje produkce estradiolu.

(skl)

Zdroj: Human Reproduction. 2009; 24 (9): 2173–2182

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perorální podávání mesalazinu zabraňuje slizničnímu poškození a prostupnosti při dextran-sodium-sulfát (DSS) indukované kolitidě u potkanů

Mesalazin, ze kterého se uvolňuje 5-aminosalicylová kyselina, je lékem využívaným v terapii nespecifických střevních zánětů. Japonští autoři jako první publikovali výsledky studie týkající se účinků perorálně podaného mesalazinu na DSS indukovanou kolitidu v potkaním modelu ulcerózní kolitidy.

Pokroky v diagnostice a léčbě lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci s pomocí dvojbalonkové endoskopie

Nedávný rozvoj a širší využití dvojbalonkové endoskopie a kapslové endoskopie umožnil přehlédnout endoskopicky celé tenké střevo. Dvojbalonková endoskopie umožňuje detailně pozorovat střevní sliznici a zároveň odebírat bioptické vzorky tkání. Zároveň je využívána i jednobalonková endoskopie...

Je přítomnost leidenské mutace příčinou selhání IVF cyklů?

Řada žen, které podstoupily IVF, neotěhotněla ani přes transfer morfologicky normálních embryí. Udává se, že 80 až 90 % IVF cyklů rezultuje v embryotransfer, ale pouze 30 až 40 % z nich skončí graviditou.Všechny novinky