Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Spánková deprivace zhoršuje kolitidu a zpožďuje její hojení

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.3.2010

Spánková deprivace zhoršuje kolitidu a zpožďuje její hojení

Některé klinické studie ukazují negativní vliv poruch spánku a nedostatku spánku na zánětlivá střevní onemocnění. Ve studii popsané v následujícím textu skupina vědců z Rush University Medical Center v Chicagu a z Northwestern University v Evanstonu na myším modelu zjišťovala, zda existuje vztah mezi spánkovou deprivací a závažností a průběhem střevního zánětu.

Předmětem studie byla jak akutní spánková deprivace (ASD) v podobě 24hodinové pohybové aktivity v mechanickém otočném kole, tak chronická intermitentní spánková deprivace (CISD), kterou vědci nasimulovali jako epizodu akutní spánkové deprivace následovanou opakovanými dočasnými přerušeními spánku v otočném kole trvajícími šest hodin každý druhý den po dobu deseti dní.

K vyvolání kolitidy u myší posloužil 2% roztok natriumdextransulfátu (DSS), jenž byl myším přimícháván do vody v pítku po dobu sedmi dní. Rozvoj kolitidy a její závažnost vědci monitorovali pomocí denního měření poklesu hmotnosti myší a aktivity tkáňové myeloperoxidázy (MPO). Po deseti dnech trvání kolitidy histologicky vyšetřili střevní sliznici a provedli její skórování.

Ani ASD, ani CISD nevedly samy o sobě u myší ke vzniku kolitidy. Naproti tomu, pokud myši měly kolitidu (zde vyvolanou pomocí DSS), ASD zhoršovala zánět střevní sliznice, který se však neodrazil v poklesu hmotnosti. Aktivita MPO však byla u spánkově deprivovaných DSS myší významně vyšší než u DSS myší bez spánkové deprivace. CISD již k poklesu hmotnosti vedla a také došlo ke zhoršení kolitidy po histologické i klinické stránce.

Autoři studie ze zjištěných údajů odvozují, že spánková deprivace může u člověka se zánětlivým onemocněním střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, vyvolat relaps onemocnění nebo zhoršení probíhajícího zánětu. Zároveň se nabízí otázka, zda zlepšení spánkového režimu u pacientů se střevními záněty povede ke zlepšení nálezu na střevní sliznici a zlepšení jejich klinického stavu. Na to by měla alespoň částečně odpovědět odpovídající klinická nebo preklinická studie.

(zak)

Zdroj:

  1. Sleep Medicine, Vol. 10, Issue 6, p. 597–603 (June 2009)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perorální podávání mesalazinu zabraňuje slizničnímu poškození a prostupnosti při dextran-sodium-sulfát (DSS) indukované kolitidě u potkanů

Mesalazin, ze kterého se uvolňuje 5-aminosalicylová kyselina, je lékem využívaným v terapii nespecifických střevních zánětů. Japonští autoři jako první publikovali výsledky studie týkající se účinků perorálně podaného mesalazinu na DSS indukovanou kolitidu v potkaním modelu ulcerózní kolitidy.

Pokroky v diagnostice a léčbě lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci s pomocí dvojbalonkové endoskopie

Nedávný rozvoj a širší využití dvojbalonkové endoskopie a kapslové endoskopie umožnil přehlédnout endoskopicky celé tenké střevo. Dvojbalonková endoskopie umožňuje detailně pozorovat střevní sliznici a zároveň odebírat bioptické vzorky tkání. Zároveň je využívána i jednobalonková endoskopie...

Je přítomnost leidenské mutace příčinou selhání IVF cyklů?

Řada žen, které podstoupily IVF, neotěhotněla ani přes transfer morfologicky normálních embryí. Udává se, že 80 až 90 % IVF cyklů rezultuje v embryotransfer, ale pouze 30 až 40 % z nich skončí graviditou.Všechny novinky