Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Slibný cíl pro léčbu idiopatických střevních zánětů na obzoru

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.10.2009

Slibný cíl pro léčbu idiopatických střevních zánětů na obzoru

Lékaři z Univerzity v Michiganu objevili zcela nový mechanismus, který drží na uzdě agresivní buňky imunitního systému, jež by mohly napadnout vlastní buňky organismu. Tyto poznatky otevírají novou cestu ve výzkumu možností terapie autoimunitních a nádorových onemocnění a také v potlačení orgánové rejekce po transplantacích.

Podle výsledků studie amerických vědců, publikované v novém výtisku časopisu Nature Chemical Biology, bylo prokázáno, že regulační T-buňky, které jsou v posledních letech předmětem intenzivního výzkumu, ovlivňují cytotoxické T-lymfocyty regulací chemického prostředí mezi buňkami.

Nyní víme, že oxidoredukční rovnováha v extracelulárním prostoru je velmi důležitým faktorem regulujícím funkci imunitních buněk. Procesy redoxní rovnováhy jsou důležité zejména pro způsob, jakým buňka získává a spotřebovává energii, pro metabolismus buňky. Podle poznatků získaných v této studii mění regulační T-lymfocyty nejspíše prostředí v okolí cytotoxických T-lymfocytů, což má za následek jejich potlačení, nebo naopak proliferaci. Jde pravděpodobně o mechanismus, který se účastní vzniku Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

Po dalším prozkoumání tohoto procesu by se tým profesora Banerjeeho, hlavního autora studie, rád věnoval otázce, jak je možné získané znalosti aplikovat na zvířatech. Předtím než bude možné využít tyto znalosti, zasáhnout do imunitních pochodů a buďto potlačit, nebo podnítit aktivitu T-regulačních lymfocytů na zvířecích modelech onemocnění, jako jsou IBD, je ale třeba tomuto procesu důkladně porozumět.

Potlačení autoreaktivních T-lymfocytů s pomocí regulačních T-lymfocytů by mohlo nalézt uplatnění v léčbě autoimunitních procesů, stejně tak tyto buňky ovlivňují imunitní odpověď u nádorových onemocnění, v graviditě, v transplantační medicíně a u infekčních onemocnění.

(hak)

Zdroj:

  1. Zhonghua Yan, Sanjay K. Garg, Jonathan Kipnis & Ruma Banerjee:
    Extracellular redox modulation by regulatory T cells. Nature Chemical Biology. 2009, 5: 721–723.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití FDG-PET v diagnostice idiopatických střevních zánětů

Pozitronová emisní tomografie (PET) patří k nejmodernějším diagnostickým zobrazovacím metodám. Za pomoci fluoro-2-deoxy-D-glukózy (FDG) je schopna detekovat a zobrazit oblasti s vysokým metabolickým obratem glukózy, jakými jsou například malignity nebo zánětlivá či infekční ložiska.

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Nesteroidní antirevmatika, ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2, jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů, zejména ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.

Zkušenosti žen po neúspěšné léčbě infertility

Jenom ve Spojených státech prodělalo v roce 2002 léčbu infertility 12 % žen v reproduktivním věku. Naděje na úspěch při léčbě infertility je stále omezená a vysoce závisí na věku ženy. Dramatický pokles úspěšnosti nastává u žen po 35. roce věku.Všechny novinky