#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Screening ovariální rezervy u neplodných žen

12. 7. 2009

Ovariální rezerva je termín, který se používá k hodnocení kapacity vaječníků. Poskytuje nám informaci o rezervním počtu oocytů, které jsou vaječníky schopny poskytovat k případnému oplodnění.

Určení rezervy je důležité v léčbě neplodnosti. S pokročilým věkem ženy ovariální rezerva klesá. Věk ženy je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících její schopnost reprodukce. Schopnost otěhotnět prvně klesá po 30. roce života a po tomto mezníku dále rapidně klesá až k nule, které dosahuje zhruba po 45. roce. Početí v pozdějším věku jsou velmi vzácná, ačkoliv oocyty od mladších dárkyň přicházejí v úvahu. Jak nejlépe klinicky určit rezervu oocytů ve vaječníku, je předmětem diskuzí.

Pasivní hodnocení ovariární rezervy zahrnuje měření FSH (folikuly stimulující hormon), E2 (estradiolu), AMH (antimüllerianského hormonu) a inhibinu B. Ultrazvukové určení vstupního počtu folikulů, vaskularity a objemu vaječníku patří také mezi pomocné metody. Klomifen-citrátový test, test ovariální rezervy exogenním FSH či stimulační test agonistou GnRH jsou stimulační metody, které byly užívány k hodnocení ovariální rezervy. Odpověď pacientky na stimulaci gonadotropním hormonem poskytuje důležitou informaci o funkci vaječníků.

Co se týče předpovědi výsledků metod umělého oplodnění jako fertilizace in vitro (IVF), pak podle zkušeností irských autorů uváděného zdroje mají některé hodnoticí metody ovariální rezervy větší výpovědní hodnotu než jiné. V odkazovaném odborném článku autoři uvádějí jednotlivé metody hodnocení rezervy ovarií a srovnávají je mezi sebou. Také popisují praktické strategie, jak organizovat screening užitím současných moderních metod.

Přestože úspěšnost početí po IVF je ovlivněna kombinací i různých neovariálních faktorů, jako jsou laboratorní podmínky, kvalita spermatu, psychologická zátěž a techniky embryonálního transferu, zůstává předpovídání odpovědi na gonadotropinovou léčbu i nadále důležitým cílem v hodnocení boje s neplodností.

(jate)

Zdroj: Sills, E. S., et al.: Ovarian reserve screening in infertility: Practical applications and theoretical directions for research. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. Publikováno on-line 31. 5. 2009. DOI:10.1016/j.ejogrb.2009.05.008



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#