Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rekurentní předčasná abrupce placenty – kazuistika

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.8.2008

Rekurentní předčasná abrupce placenty – kazuistika

Třicetiletá žena byla přijata ve 32. týdnu gravidity pro déletrvající tupé bolesti břicha s propagací do zad. Pacientka nepociťovala žádné kontrakce a nedošlo ani ke krvácení. Pohyby plodu byly zcela normální. Dva předcházející porody byly u ženy vedeny urgentním císařským řezem ve 26. a 30. týdnu z důvodu předčasné abrupce placenty.

Pacientka neměla při nynějším těhotenství žádné vážnější obtíže. Při fyzikálním vyšetření byl naměřen tlak 110/70 mm Hg a normální puls. Reflexy byly v normě. Děloha byla relaxovaná a velikost odpovídala gestaci. Transabdominální ultrazvukové vyšetření ve 26. a 30. týdnu prokázalo normální vývoj plodu. Poloha byla podélná hlavičkou. Monitoring srdeční akce byl zcela v normě. Vzhledem k anamnestickým údajům byla pacientka přijata k observaci a byly jí podány 12 mg betametazonu a paracetamol k tlumení bolesti.

Za pět hodin po vyšetření si pacientka začala stěžovat na zhoršující se bolesti a pocit napětí v podbřišku. Neobjevilo se krvácení, puls i tlak byly v normě. Na kardiotokogramu byla naměřena frekvence 140 za minutu a zachyceny akcelerace. Břicho bylo velmi tuhé a citlivé na pohmat. Plod nebyl zřetelně palpovatelný. Kvůli klinickému podezření na abrupci byl indikován urgentní císařský řez.

Porozený živý plod měl porodní hmotnost 1770 gramů, Apgar skóre v první minutě 5 a v páté minutě 8. Byla nalezena retroplacentární krevní sraženina o hmotnosti 400 gramů. Pacientka měla nekomplikovaný pooperační průběh. Došlo pouze k poklesu hemoglobinu ze 120 na 103 mmol/l. Pacientce byla podána suplementační léčba železem.

Abrupce placenty je závažnou příčinou fetální mortality. Předčasná abrupce je těžkou komplikací, která je asociovaná s perinatální mortalitou a morbiditou. U pacientek, u kterých dojde k abrupci placenty, se může až desetkrát častěji objevit rekurence. Proto je vždy velmi důležité pečlivě sledovat ženy s anamnézou těchto obtíží.

(nes)

Zdroj: Karri K, Dwarakanth L. Recurrent preterm abruption – case report. Medscape General Medicine 2005 May;7(2).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cholesterol a exprese CEA na cytoplazmatické membráně enterocytů – možné aplikace pro léčbu idiopatických střevních zánětů

Vědci z university v Heidelbergu prokázali, že pokud dojde k depleci cholesterolu, změní se distribuce a exprese karcinoembryonálního antigenu (CEA) na cytoplazmatické membráně enterocytů. Karcinoembryonální antigen je glykoprotein, jehož funkce se liší v závislosti na tom, je-li exprimován na bazolaterálním, nebo apikálním pólu buňky...

Hyperhomocysteinemie je rizikovým faktorem i při IVF

Hyperhomocysteinemie je pokládána za rizikový faktor mnoha onemocnění. Italští vědci potvrdili, že má vliv také na graviditu a výsledky in vitro fertilizace (IVF). Zhoršuje především implantaci embrya a snižuje procento úspěšnosti IVF.

Autologní kmenové buňky mohou zlehčit průběh Crohnovy nemoci

Transplantace autologních hematopoetických kmenových buněk (HSCT – hematopoietic stem cell transplantation) bez selekce CD34 pozitivních buněk může být účinným terapeutickým přístupem při léčbě pacientů s Crohnovou nemocí rezistentní ke konvenční léčbě.Všechny novinky