Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Protilátky proti Chlamydia trachomatis zhoršují výsledky IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.6.2008

Protilátky proti Chlamydia trachomatis zhoršují výsledky IVF

Pacientky s chlamydiovou infekcí mají podle výsledků studie italských odborníků horší výsledky při terapii IVF. Perzistující infekce způsobuje abnormální imunitní reakci proti bakteriálním antigenům. Chlamydiová nákaza může vyvolávat autoimunitní odpověď, která vede k poškození vejcovodů a jiných částí genitálního systému. U žen, které opakovaně spontánně potratily, byly zaznamenány zvýšené hladiny protilátek proti Chlamydia trachomatis.

Prospektivní studie, kterou provedli italští lékaři, byla zaměřena na vztahy mezi hladinami protilátek ve folikulární tekutině, v séru a selháním IVF. Bylo vypozorováno, že sérové protilátky souvisí se sníženou odpovědí na ovariální indukci při IVF. Navíc pacientky s vyššími hladinami protilátek měly signifikantně nižší množství zralých oocytů. Důvodem je to, že imunoglobuliny negativně ovlivňují růst folikulů, vývoj oocytu a jeho vyzrávání. Snižují tak kvalitu embrya a zhoršují šanci na úspěšné těhotenství po IVF.

Studie se účastnilo celkem 3800 žen, z nichž 235 mělo prokázanou chlamydii při kultivaci z pochvy a děložního hrdla. Pacientky s pozitivním výsledkem testu byly před IVF léčeny doxycyklinem. U 48 % pacientek však byly i po léčbě detekovány protilátky proti chlamydii v séru i ve folikulární tekutině. vVyšší hladiny imunoglobulinů byly důsledkem pokračující subklinické infekce nebo autoimunitní odpovědi na chlamydiové antigeny. Chlamydie je schopna dlouhodobě perzistovat v makrofázích a stimulovat imunitní reakci. Navíc bylo zjištěno, že lidské proteiny tepelného šoku (hsp 60), které inhibují v těle produkci prozánětlivých cytokinů, jsou z poloviny identické jako u chlamydií. Imunitní systém tak rozpoznává vlastní antigeny jako cizí a spouští autoimunitní proces.

Kultivace z pochvy a hrdla děložního může být negativní, ale přesto v organismu stále probíhá imunitní reakce, která poškozuje zrající oocyty. Léčba chlamydiové infekce před IVF by podle odborníků měla pokračovat až do doby, kdy klesnou IgA protilátky v séru. Díky těmto opatřením lze zefektivnit terapii IVF a zlepšit její výsledky.

(nes)

Zdroj: Pacchiarotti A, Sbracia M. Autoimmune response to Chlamydia trachomatis infection and in vitro fertilization outcome. Fertility and Sterility 2008;(3).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úloha AMH v ženské reprodukci

Stanovení hladiny antimülleriánského hormonu (AMH) může být nápomocné v hodnocení množství folikulů v ovariu a stanovování nástupu menopauzy u žen. AMH je velmi specifickým markerem ovariální rezervy, neboť je produkován buňkami nezralého rostoucího folikulu.

Mesalazin je u pacientů s vysoce rizikovým střevním zánětlivým onemocněním vhodnou profylaxí kolorektálního karcinomu

Na 72. výročním setkání organizovaném American College of Gastroenterology byly prezentovány výsledky studie, podle které může užívání mesalazinu u pacientů s nespecifickými střevními záněty přispět ke snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu...

Aspekty redukce embryí po IVF

Redukce vícečetného těhotenství je výkon prováděný na konci prvního trimestru (11. až 12. týden gravidity), který snižuje počet vyvíjejících se plodů.Všechny novinky