Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prevalence alternativních metod při léčbě neplodnosti v USA

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 13.8.2010

Prevalence alternativních metod při léčbě neplodnosti v USA

V USA je udávána incidence infertility 7–17%, a přestavuje tak závažný společenský problém. Metody asistované reprodukce jsou spojeny s finančními výdaji, a proto se předpokládalo, že řada infertilních párů volí doplňkové či alternativní způsoby léčby (complementary and alternative methods – CAM) nejspíš ve snaze najít finančně příznivější, bezpečnější a účinnější terapii. Mezi CAM patří pánevní fyzikální terapie, hypnóza, jóga, homeopatie, spirituální léčení (meditace), akupunktura a užívání bylin.

I když se předpokládalo, že k alternativní léčbě se obracejí páry z finančních důvodů nebo po neúspěších klasické léčby neplodnosti, přesné důvody nebyly ještě dostatečně prozkoumány. Autoři práce se zaměřili na prevalenci a predikci alternativní terapie infertility u 428 neplodných párů, které byly prospektivně sledovány po dobu 18 měsíců pomocí dotazníkové metody.

Ze sledovaných párů během osmnáctiměsíční periody zvolilo CAM 29 % jako metodu léčby neplodnosti. Nejvíce preferována byla akupunktura (22 %), užívání bylin (17 %), chiropraxe (5 %) a nejméně meditace (1 %). Mezi faktory, které byly nezávisle spojeny s využitím CAM, patřil roční příjem domácnosti nad dvě stě tisíc dolarů, předchozí neúspěchy s početím dítěte a primární pozitivní přístup k CAM. Alternativní metody léčby neplodnosti volily více ženy ve starším věku a lépe finančně situované. Nebyla tedy potvrzena domněnka o benefitu z CAM u párů s nižším finančním zázemím.

CAM patří mezi vyhledávané metody léčby neplodnosti v USA a je nutno provést další vědecké studie k průkazu skutečného benefitu této léčby u neplodných párů.

(moa)

Zdroj: The use of complementary and alternative fertility treatment in couples seeking fertility care: data from a prospective cohort in the United States. Fertility and Sterility 2010;93(7). Doi: 10.1016/j.fertnstert.2010.02.054.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv body mass indexu na incidenci recidivujících potratů

Recidivující aborty (RA) jsou definovány jako výskyt tří a více následných potratů a vyskytují se průměrně u 1 % párů ve fertilním věku. Jako příčina recidivujících abortů bývají udávány chromozomální aberace, uterinní patologie, imunologické a hemokoagulační abnormity, avšak v 50 % případů zůstává etiologie potratů neobjasněna.

Úloha fekálního kalprotektinu v predikci relapsu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Kalprotektin je leukocytární protein, který se uvolňuje z leukocytů po jejich aktivaci. Obsah kalprotektinu ve stolici tedy koreluje s množstvím leukocytů vyloučených do střevního lumen. Vyšetření fekálního kalprotektinu je neinvazivní a jednoduchou diagnostickou metodou, která slouží k odlišení funkčních a organických poruch gastrointestinálního traktu.

Zkušenosti pacientů s léčbou poruch plodnosti v zahraničí

V současné době narůstá počet nedobrovolně bezdětných jedinců, kteří se rozhodli vyhledat léčbu poruchy plodnosti v jiné než mateřské zemi.Všechny novinky