Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pracovní stres mužů a prodloužená doba početí

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.12.2009

Pracovní stres mužů a prodloužená doba početí

V posledních 50 letech dochází celosvětově ke snižování celkové míry fertility, definované jako průměrný počet porodů na 1 ženu během reprodukčního období. Tento trend postihuje i rozvojové země, zejména jsou však zasaženy vyspělé státy, kde je udáván průměrný počet 1,6 dítěte na 1 ženu. Mezi faktory spojené se snížením porodnosti patří zejména expozice chemickým a fyzikálním vlivům v zaměstnání, ale i psychologický stres spojený s výkonem povolání. Toto tvrzení je založeno na biologické interakci stresových hormonů s hormony reprodukce. Stresové hormony negativně ovlivňují menstruační cyklus ženy a současně postihují reprodukční schopnost mužů a prodlužují dobu k dosažení těhotenství.

U mužů způsobuje chronický stres sníženou testikulární funkci, spojenou s poruchou syntézy, a uvolňování luteinizačního hormonu a testosteronu. Dochází k poruše spermatogeneze, snížení libida, ke snížení kvality spermií, jejich koncentrace a motility.

Cílem retrospektivní dotazníkové studie bylo vyšetřit asociaci mezi psychosociálním stresem v zaměstnání u ženatých mužů a jejich manželek s prolongovanou dobou početí. Účastníky studie, do které bylo zahrnuto 322 manželských párů, byli ženatí pracovníci velkého korejského petrochemického závodu. K výběrovým kritériím patřilo těhotenství v minulosti a absence kontraceptiv. Psychosociální stres byl měřen pomocí dotazníku zhodnocujícího nerovnováhu mezi úsilím a výsledkem. Prolongovaná doba početí byla charakterizována frekvencí gravidit v prvním menstruačním cyklu (udává se, že zhruba 25–30 % zdravých párů, které nepoužívají antikoncepci, koncipují v prvním menstruačním cyklu ženy).

Po úpravě zavádějících demografických faktorů a vlivů týkajících se životního stylu a expozice benzenem bylo zjištěno, že prodloužená doba početí byla spojena se signifikantním zvýšením nerovnováhy mezi poměrem úsilí/výsledek. Současně bylo zjištěno, že chronický pracovní stres mužů byl spojen se snížením počtu početí v prvním menstruačním cyklu žen. Na rozdíl od jiných prací nebyl v této studii dokázán negativní vliv benzenu na prolongované početí.

(moa)

Zdroj: Paternal work stress and prolonged time to pregnancy. Int Arch Occup Environ Health. 2009 Jan; 82 (2): 209–16. Epub 2008 Apr 19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv radiace mobilních telefonů na poškození DNA lidských spermií

V poslední době se stále objevují nejednotné názory na vliv elektromagnetického záření na lidské zdraví. Na základě několika vědeckých studí, které předpokládají vztah mezi užíváním mobilních telefonů a kvalitou spermatu, se dostává do popředí otázka souvislosti radiace mobilních telefonů a mužské plodnosti.

Životní jubilea podněcují pacienty ke screeningu nádorů

Screeningová vyšetření zaměřená na detekci nádorů jsou důležitým a poměrně snadno dostupným nástrojem k diagnostice raných fází onemocnění. Platí to zejména pro kolorektální karcinom. Ačkoli screeningová osvěta tohoto onemocnění probíhá dlouhodobě a v první linii, vyšetření dosud nepodstupuje tolik pacientů, jak by bylo žádoucí.

FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí

Podle analýzy americké FDA (Food and Drug Administration) zvyšují inhibitory TNF riziko lymfomů a dalších malignit u pediatrických pacientů, kterým jsou tyto léky podávány pro léčbu zánětlivých onemocnění, jako je například juvenilní revmatoidní artritida nebo Crohnova nemoc.Všechny novinky