Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Použití zmrazených embryí při IVF nezvyšuje riziko mimoděložního těhotenství

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 24.1.2014

Použití zmrazených embryí při IVF nezvyšuje riziko mimoděložního těhotenství

Belgická retrospektivní studie u téměř 12 000 žen s in vitro fertilizací (IVF) ukázala podobný výskyt ektopických těhotenství při použití čerstvých i zmrazených embryí.

V této kohortové studii porovnávali autoři incidenci mimoděložních těhotenství u žen, které v letech 2002 až 2012 podstoupily IVF s použitím čerstvých embryí a s použitím zmrazených a rozmrazených embryí. Analyzována byla celá populace 11 831 žen, které v centru reprodukce (AZ Jan Palfijn) v belgickém Ghentu podstoupily v daném období IVF. Hodnocen byl počet cyklů IVF, které vedly k mimoděložnímu těhotenství. Rovněž byl sledován počet klinických těhotenství a podíl mimoděložních těhotenství a klinických těhotenství.

Ve skupině s čerstvými embryi podstoupilo odběr oocytu 10 046 žen, z nichž byl u 9 174 proveden přenos embrya a u 2 243 bylo dosaženo klinického těhotenství. Z toho bylo u 43 (0,4 %) zjištěno mimoděložní těhotenství. Ve skupině se zmrazenými embryi byl odběr oocytu proveden u 1 785 žen. U 467 bylo dosaženo klinického těhotenství, z čehož bylo 6 případů (0,34 %) mimoděložního těhotenství. Poměr mimoděložních těhotenství k počtu potvrzených klinických těhotenství činil 1,92 % při použití čerstvých embryí a 1,28 % u zmrazených embryí.

Tato studie provedená u velké kohorty pacientek neprokázala rozdíl mezi incidencí mimoděložních těhotenství při IVF s použitím čerstvých a zmrazených embryí.

(zza)

Zdroj: Decleer W. et. Al. Slightly lower incidence of ectopic pregnancies in frozen embryo transfer cycles versus fresh in vitro fertilization-embryo transfer cycles: a retrospective cohort study. Fertil Steril. 2014 Jan; 101 (1): 162–5; doi: 10.1016/j.fertnstert.2013.10.002

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv expozice tabákovému kouři na míru oxidačního stresu v antrálním folikulu a výsledky asistované reprodukce

Cigaretový kouř může negativně ovlivňovat lidský reprodukční systém u aktivních i pasivních kuřáků. Z výsledků předkládané studie se ale zdá, že tento negativní vliv je způsoben nepřímo zhoršením kvality vajíček a jejich vyzrávání.

Individualizované rozhodování o IVF: kalkulace šance na těhotenství

Pro zlepšení poradenství, selekce pacientů a klinického rozhodování o IVF bylo vyvinuto mnoho předpovědních modelů. Avšak s inovacemi v klinických a laboratorních protokolech jsou tyto modely již zastaralé. Jsme tedy nyní schopni předpovídat šance na otěhotnění, a to již před prvním IVF cyklem? Na to odpoví nizozemská kohortová studie.

Klasifikace a diagnostika ženské sexuální dysfunkce

Ženské sexuální dysfunkce zahrnují skupinu sexuálních obtíží postihující ženy všech věkových kategorií. Klasifikační systém sexuálních dysfunkcí žen se vyvíjel od lineárních kategorizací sexuální touhy, vzrušení, orgasmu a bolestivých potíží po komplexní a všezahrnující kategorie. Momentálně je klíčovým faktorem pro definování sexuálního problému jako poruchy osobní nepohodlí.Všechny novinky