Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pokroky v diagnostice a léčbě lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci s pomocí dvojbalonkové endoskopie

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 1.3.2010

Pokroky v diagnostice a léčbě lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci s pomocí dvojbalonkové endoskopie

Nedávný rozvoj a širší využití dvojbalonkové endoskopie (Double Balloon Endoscopy – DBE) a kapslové endoskopie umožnil přehlédnout endoskopicky celé tenké střevo. Dvojbalonková endoskopie umožňuje detailně pozorovat střevní sliznici a zároveň odebírat bioptické vzorky tkání. Zároveň je využívána i jednobalonková endoskopie (Single Balloon Endoscopy – SBE), která má balonek pouze na svém konci. DBE a SBE jsou vzhledem k podobné inzerční technice označovány společným názvem jako balonková endoskopie (balloon-assisted endoscopy – BAE).

Tradičně diagnóza a posouzení závažnosti lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci závisely na využití radiologických metod, využívána byla především enterografie s kontrastní látkou a CT. V posledních letech ale vstoupily do hry endoskopické techniky jako kapslová endoskopie [Iddan et al. 2000] a dvojbalonkové endoskopie [Monkemuller et al. 2007; Zhong et al. 2007; Heine et al. 2006; May and Ell 2006; Yamamoto et al. 2001].

S využitím technik balonkové endoskopie je možné u Crohnovy nemoci sledovat aftoidní, okrouhlé, nepravidelné a longitudinální ulcerace. Tyto ulcerace jsou lokalizovány spíše na mezenterické straně tenkého střeva. Vzhledem k tomu, že balonková endoskopie může odlišit lokalizaci lézí na mezenterické a antimezenterické straně, může také účinně odlišit Crohnovu nemoc od dalších onemocnění s ulceracemi tenkého střeva.

Hlavním klinickým problémem u Crohnovy nemoci jsou striktury. Chirurgie byla již tradičně metodou první volby pro striktury tenkého střeva. V některých případech ale mohly být striktury v distálním ileu nebo proximálním jejunu dilatovány standardním endoskopem. DBE nyní umožňuje provést balonkovou dilataci endoskopicky i hluboko v tenkém střevě.

Dvojbalonková endoskopie je tak přínosnou metodu v diagnostice i léčbě Crohnovy nemoci a mezi lékaři si získává stále větší oblibu.

(hak)

Zdroj:

  1. Keijiro Sunada, Hironori Yamamoto, Tomonori Yano, and Kentaro Sugano. Review: Advances in the diagnosis and treatment of small bowel lesions with Crohn’s disease using double-balloon endoscopy. Therapeutic Advances in Gastroenterology 2009;2:357-366. DOI: 10.1177/1756283X09343542

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je přítomnost leidenské mutace příčinou selhání IVF cyklů?

Řada žen, které podstoupily IVF, neotěhotněla ani přes transfer morfologicky normálních embryí. Udává se, že 80 až 90 % IVF cyklů rezultuje v embryotransfer, ale pouze 30 až 40 % z nich skončí graviditou.

Poměr pohlaví u jednočetných gravidit po metodách asistované reprodukce

V lidské populaci existuje dobře zdokumentovaný úbytek mužů po koncepci (primární poměr pohlaví), po porodu (sekundární poměr pohlaví) a po dosažení rovnováhy ve třetí nebo čtvrté dekádě života (terciární poměr pohlaví) a další snižování nastává ve stáří.

Srdeční frekvence embrya může být faktorem užitečným v předpovídání výsledku IVF

Výsledky studie publikované v červnovém vydání časopisu Fertility and Sterility naznačují, že srdeční činnost embrya je důležitým ukazatelem v prognóze plodu v prvním trimestru po IVF.Všechny novinky