Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pohledem lékaře: jak pečovat o ženy hledající pomoc při neplodnosti v čínské medicíně a jiných alternativních metodách?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 10.12.2014

Pohledem lékaře: jak pečovat o ženy hledající pomoc při neplodnosti v čínské medicíně a jiných alternativních metodách?

Neplodnost v současné době postihuje v západních zemích okolo 15 % párů. Přestože počet odborných lékařských klinik pro léčbu neplodnosti rapidně vzrůstá, neplodné páry stále vnímají pocity osamělosti, beznaděje a bezmocnosti v průběhu celé terapie. Proto se pak pacienti snadno obrací k různým alternativám klasické léčby, jednou z nichž je i tradiční čínská medicína. Odpovědi na otázky, jaký je přesně profil a jaké jsou potřeby a postoje pacientů utíkajících k alternativním metodám, přinesla nedávná australská studie.

Do studie bylo zahrnuto celkem 25 žen majících v anamnéze primární či sekundární neplodnost nebo opakované neobjasněné potraty. Ženám byly předloženy dva různé validované dotazníky zjišťující kvalitu života a ženy byly rovněž podrobeny detailnímu rozhovoru. Samozřejmě byla sesbírána demografická data, dotazníky byly systematicky vyhodnoceny a výsledky analyzovány pomocí deskriptivních statistických metod.

U naprosté většiny žen byla zaznamenána zhoršená kvalita života v důsledku pocitů strachu, viny, frustrace a smutku způsobených neplodností. Nutno poznamenat, že vybraný vzorek pacientek představuje motivované ženy aktivně hledající podporu a pomoc. U běžného vzorku populace je předpoklad, že by výsledky dotazníků kvality života vyšly ještě o něco hůře. Studie dále ukázala, že kvalita vzdělání a kontinuita lékařské péče má podstatný vliv na to, jakou alternativní metodu léčby si žena zvolí. Naopak všechny ženy bez ohledu na sociální potřeby vyjádřily silnou potřebu porozumění a podpory.

Závěr studie má jasné poselství zdůrazňující důležitost profesionální a emocionální podpory pacientek podstupujících léčbu neplodnosti. Důraz je kladen na vznik profesionálně vedených skupin, které by ženám pomáhaly překonat negativní pocity a podporovaly je v aktivní interakci s nastavenou léčbou.

(bak)

Zdroj: Ried K., Alfred A. Quality of life, coping strategies and support needs of women seeking Traditional Chinese Medicine for infertility and viable pregnancy in Australia: a mixed methods approach. BMC Womens Health 2013 Apr 9; 13: 17; doi: 10.1186/1472-6874-13-17.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšená incidence žilní trombózy v průběhu těhotenství po IVF

Neustále přibývá žen, jež otěhotní za pomoci metod asistované reprodukce. Těhotenství samotné je prokoagulační stav, který zvyšuje riziko trombembolických příhod. Již v průběhu IVF se významně mění hormonální hladiny, což připomíná právě stav v těhotenství. Nicméně je známo, že samotná IVF, která nevedla k těhotenství , riziko trombembolismu nezvyšuje. Pokud se ale připojí těhotenství, je situace úplně jiná.

Kombinace agonisty gonadorelinu a choriogonadotropinu signifikantně zvyšuje procento živě narozených dětí u normálních respondentů pro antagonisty gonadorelinu

V listopadu loňského roku byly zveřejněny závěry rozsáhlé studie porovnávající účinnost dvojkombinace agonisty gonadorelinu a choriogonadotropinu (hCG) vůči monoterapii hCG. Dle předpokladu byla kombinovaná terapie účinnější.

Vývojové trendy v metodách asistované reprodukce

Rozvoj metod asistované reprodukce jde mílovými kroky stále dopředu. Proto je dobré se občas zastavit k reflexi, kam oblast umělého oplodnění směřuje a jaký lze očekávat další vývoj.Všechny novinky