Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Paradox ženské plodnosti: klesající plodnost u starších žen, ale také vyšší výskyt dizygotních dvojčat

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 14.10.2008

Paradox ženské plodnosti: klesající plodnost u starších žen, ale také vyšší výskyt dizygotních dvojčat

Pokročilý věk žen je spojen s klesající plodností vzhledem ke sníženému počtu a kvalitě oocytů. Ovšem ukazuje se, že u gravidních žen je asociován také s vyšším výskytem dizygotních dvojčat. Studie nizozemských vědců si dala za cíl prozkoumat tento zvláštní fenomén, který dosud nebyl jednoznačně vysvětlen.

Dizygotní gravidita vzniká při mnohočetném růstu folikulů a ovulaci dvou vajíček. Výzkumníci analyzovali u žen mladšího a staršího věku vývoj folikulů a korelaci hladin FSH s incidencí vícenásobného folikulárního růstu.

Do studie bylo zařazeno 507 žen ve věku 24 až 41 let. Všechny ženy podstoupily intrauterinní inseminaci (IUI) bez stimulovaného cyklu. Díky tomu mohlo být sledováno, jak se vyvíjejí folikuly v přirozeném ovariálním cyklu. Mnohočetný folikulární růst byl definován dvěma a více folikuly o velikosti více než 14 mm. Pacientky byly rozděleny do tří skupin podle věku (pod 30, 30–35, více než 35 let). Koncentrace FSH byly měřeny 3. den menstruačního cyklu u 281 žen.

Z celkového počtu se u 105 pacientek objevilo dva a více folikulů větších než 14 mm během jednoho nebo více cyklů. Průměrný věk těchto žen byl 36,1 roku. Naopak u 402 žen byl zaznamenán růst jediného folikulu, jejich průměrný věk byl 34,6 roku. Prevalence mnohočetného folikulárního růstu se zvyšovala s věkem (p <0,05).

Bazální hodnoty FSH se zvyšovaly s věkem. Celkově byly hladiny FSH vyšší ve skupině žen s mnohočetnými folikuly (10,3 ±8,7 IU/l SD) než u žen s jedním folikulem (7,7 ±6,2 IU/l SD). Ve věkových skupinách 30–34 let a 35–41 let byly hodnoty signifikantně vyšší u žen s mnohočetným folikulárním růstem.

Studie dokládá, že vyšší věk ženy je spojen s nárůstem prevalence mnohočetného folikulárního růstu v přirozeném cyklu. Navíc s tímto trendem jsou sdruženy zvýšené hodnoty FSH. Předpokládá se, že vystupňovaná sekrece FSH hypofýzou jako odpověď na negativní zpětnou vazbu může způsobovat mnohočetný folikulární růst.

(nes)

Zdroj: Beemsterboer SN, Homburg R. The paradox of declining fertility but increasing twinning rates with advancing maternal age. Human Reproduction 2006;21(6).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...

Inovativní metoda cerkláže v prevenci předčasného porodu – kazuistika

Pětatřicetiletá žena, sekundigravida, byla ve 24. týdnu gravidity vyšetřena pro mírné bolesti břicha a vaginální výtok.

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.Všechny novinky