Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovariální cysty a neplodnost – kdy je racionální užití chirurgického řešení

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.5.2014

Ovariální cysty a neplodnost – kdy je racionální užití chirurgického řešení

Příčinná souvislost mezi ovariálními cystami a neplodností je stále předmětem živých debat na odborné půdě. Kdy užít chirurgické metody a také jaké, je předmětem hned několika studií.

Dlouhá léta se věřilo, že chirurgický zásah při výskytu ovariálních cyst je pro pacientku přínosný, a to hlavně z hlediska prevence možných komplikací, jako jsou ruptura či malignita. Dnes však již taková jistota nepanuje. Příčinou jsou proběhlé klinické studie kohortového typu, které přinášejí velmi kontroverzní výsledky, zejména co se týká vztahu k následné plodnosti ženy.

Sesbíraná epidemiologická data ukazují, že role cyst na neplodnost ženy je nejasná a chirurgický zásah může pacientku poškodit více než přítomnost samotných cyst. Výsledky studií nepotvrzují, že by chirurgické odnětí cyst zvyšovalo počet otěhotnění.

Samozřejmě záleží na řadě faktorů, které je potřeba zvážit při rozhodování o tom, zda chirurgii využít, či nikoli. Jedná se hlavně o parametry spojené s charakterem cyst, jako jsou jejich původ, velikost, histologický typ, lateralita a počet. Dále by měly být vzaty v potaz i jevy vztahující se přímo k pacientce a její schopnosti otěhotnět, jakými jsou např. věk, ovariální rezerva, komorbidity, ale i kvalita spermatu partnera. V prevenci malignity je stěžejní kvalitní zobrazovací diagnostická metoda.

Pokud přesto lékař indikaci chirurgického zásahu zvažuje, pak se ve studiích jeví jako nejpřínosnější konzervativní laparoskopie. Slibně se do budoucna jeví i skleroterapie a plazmatická vaporizace, nicméně u těchto metod stále chybí dostatečné množství validních dat.

Na téma ovariálních cyst existuje řada názorů a doporučení, které ale bohužel nejsou jednotné. Největší shoda panuje v otázce endometriózy, největší rozpaky vzbuzují naopak cysty dermoidního typu. V každém případě by však měl být na prvním místě zájem o zachování maximální plodnosti ženy a respekt k jejím preferencím.

(bak)

Zdroj: Legendre G. et al. Vztah mezi ovariálními cystami a neplodností – jaká chirurgie a kdy. Fertility and sterility 101 (3), 2014.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antimikrobiální peptid LL-37 by mohl fungovat jako vaginální antikoncepce

Antimikrobiální peptid LL-37 prokázal inhibiční účinky na fertilizační schopnost spermií v experimentech in vitro i in vivo. Tento peptid, jehož analog se přirozeně vytváří v pochvě 2–6 hodin po pohlavním styku, nevedl k žádným změnám v pohlavním traktu myších samic ani k narušení jejich další plodnosti. LL-37 je proto slibným kandidátem pro vývoj nové vaginální antikoncepce.

Při spontánní ovulaci je nitroděložní inseminace nejúspěšnější první den po vzestupu hladiny luteinizačního hormonu

Otěhotnění je při nitroděložní inseminaci (IUI) u žen se spontánní ovulací dosaženo častěji, pokud je IUI provedena první den po zvýšení sérové koncentrace luteinizačního hormonu (LH) v porovnání s IUI provedenou druhý den po zvýšení LH.

První živě narozené dítě po použití kryoprezervovaného embrya získaného pomocí in vitro maturace oocytů po ooforektomii při karcinomu vaječníku – kazuistika

In vitro maturace nezralých oocytů získaných z resekovaných ovarií byla navržena jako jedna z možností uchování fertility u žen s ovariálním karcinomem, které podstupují chirurgickou léčbu. Avšak zatím nebyla popsána žádná těhotenství či živě narozené děti při použití této metody. V předkládané kazuistice jde tedy o první popsaný případ.Všechny novinky