Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Opakovaná kryokonzervace blastocyst může vést k úspěšné graviditě

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 25.10.2008

Opakovaná kryokonzervace blastocyst může vést k úspěšné graviditě

Zajímavou kazuistiku popsali lékaři z amerického Texasu, kteří provedli úspěšný kryoembryotransfer (KET) při použití znovu zamrazených a rozmrazených blastocyst. U šestadvacetileté pacientky byla in vitro fertilizace (IVF) s embryotransferem provedena kvůli syndromu polycystických ovarií a mužskému faktoru neplodnosti.

Pacientce byla po normálním stimulačním protokolu provedena transvaginální aspirace oocytů. Podařilo se získat 19 intaktních oocytů, oplozeno bylo celkem 15 oocytů. Po šesti dnech v médiu dosáhlo 12 embryí stadia blastocysty. U pacientky byl proveden asistovaný hatching a do dělohy byly přeneseny dvě blastocysty. Zbylých osm blastocyst bylo zamrazeno. Po transferu se uchytila obě embrya, ovšem v 17. týdnu gravidity došlo ke spontánní redukci. Pacientka porodila ve 32. týdnu zdravého chlapce o hmotnosti 2069 gramů.

O 36 měsíců později byl proveden první kryoembryotransfer (KET). Pro zvýšení úspěšnosti KET bylo rozmrazeno všech osm blastocyst. Po čtyřech hodinách se ovšem začala rozvíjet pouze jedna blastocysta. Ta byla použita k provedení asistovaného hatchingu a sedm zbylých blastocyst bylo uloženo do speciálního média (1 ml G2.2 média) po dobu 18 hodin. Čtyři ze sedmi blastocyst se začaly rozvíjet, a proto byly opět zamrazeny. Gravidita po KET ovšem po sedmi týdnech gestace skončila spontánním abortem.

O dalších šest měsíců později byl proveden druhý KET. Rozmrazeny byly zbylé čtyři blastocysty, které se všechny začaly rozvíjet a byly přeneseny do dělohy. Za deset dní po KET byly sérové hladiny hCG 197 mIU/ml. Kontrolní ultrazvukové vyšetření po třech týdnech prokázalo dva žloutkové váčky, ale pouze jeden plod se srdeční akcí. Gravidita probíhala bez komplikací a ve 38. týdnu byl porozen zdravý chlapec o hmotnosti 3005 gramů.

Američtí lékaři v kazuistice popsali případ pacientky, u které byly pro IVF použity dvakrát zamrazené a rozmrazené blastocysty. Vědci ukázali, že takto získaná embrya lze použít pro kryoembryotransfer zakončený graviditou a porodem zdravého dítěte.

(nes)

Zdroj: Smith LK. Live birth of a normal healthy baby after a frozen embryo transfer with blastocysts that were frozen and thawed twice. Fertility and Sterility 2005 January;83(1).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Paradox ženské plodnosti: klesající plodnost u starších žen, ale také vyšší výskyt dizygotních dvojčat

Pokročilý věk žen je spojen s klesající plodností vzhledem ke sníženému počtu a kvalitě oocytů. Ovšem ukazuje se, že u gravidních žen je asociován také s vyšším výskytem dizygotních dvojčat. Studie nizozemských vědců si dala za cíl prozkoumat tento zvláštní fenomén, který dosud nebyl jednoznačně vysvětlen.

U žen po čtyřicátém roce věku není těhotenská ztráta po IVF prediktorem dalšího těhotenství

Řada dříve publikovaných studií dokládá, že ženy po 40. roce jsou neplodné ve 30 % případů, po 45. roce je až 64 % neplodných žen. Se zvyšujícím se věkem klesá také úspěšnost IVF. Pouze 28 % žen po čtyřicítce a 9,6 % žen po 43. roku porodí dítě pomocí IVF. Žádná dosavadní studie neudává graviditu po IVF s vlastními oocyty u žen, které jsou starší 46 let.Všechny novinky