Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nové zobrazení implantace embrya

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 12.11.2007

Nové zobrazení implantace embrya

Zvýšit šance na těhotenství se podařilo vědcům z Americké společnosti pro reprodukční medicínu (ASRM – American Society of Reproductive Medicine) pomocí metody 3D/4D zobrazení implantace embrya. Klíčovým faktorem pro úspěch IVF je podle odborníků optimální poloha embrya v děloze. Tím správným cílem se stalo místo, kde se virtuálně protnou vejcovody, pokud se prodlouží ve své délce.

Toto místo si vědci označili jako bod s největším implantačním potenciálem (MIP). Jde o oblast, kde se embryo implantuje během spontánního těhotenství. Nachází se v anteriorním nebo posteriorním segmentu dělohy blízko trajektorie obou vejcovodů, kde je nejsilnější vrstva endometria, která je navíc nejlépe cévně zásobena.

Přesnost v umístění embrya se stala kritickým faktorem především v souvislosti se současnými trendy, kdy se preferují snahy minimalizovat mnohočetná těhotenství a snižuje se množství implantovaných embryí.

Výsledky byly velice uspokojivé, neboť se zvýšilo množství gravidit u žen starších 38 let na 40,34 %, což bylo o 10,04 % více než dosavadními postupy. Navíc se při tomto druhu výkonu začala užívat nová technika 3D/4D zobrazování implantace embrya. Dosud užívaný 2D ultrazvuk nedovoloval zobrazovat celou děložní dutinu tak přesně. To přinášelo komplikace zvláště u pacientek s abnormálně konfigurovanou dělohou, například typu uterus bicornis.

Bod MIP se liší u každé pacientky a závisí na tvaru dělohy. Individuálně provedené 3D/4D zobrazení umožní účinný transfer a zvyšuje šance na otěhotnění. V této projekci se zavede katétr přesně na místo MIP bodu a pomocí 4D zobrazení se v reálném čase uvolní embryo.

Lékaři upozorňují, že ačkoliv tato metoda výrazně zvyšuje úspěšnost IVF, existuje ještě řada faktorů, které lze ovlivnit ve prospěch pacientky. Důraz je kladen hlavně na kvalitu embrya, strukturu endometria a techniku transferu.

(nes)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úprava životního stylu by měla předcházet léčbě neplodnosti

Fakt, že ženy, které trpí nadváhou nebo podváhou, mají problémy s reprodukcí, není žádným tajemstvím. U obézních žen se může objevit gestační diabetes, gestační hypertenze...

Nízkotučná dieta má vliv na vznik anovulační infertility

Podle výzkumu vědců z bostonské univerzity lze nalézt spojitost mezi nízkotučnou dietou a zvýšeným rizikem anovulační infertility.

Mohou metody asistované reprodukce napomoci implantaci zárodku u žen s anomáliemi dělohy?

Léčba neplodnosti u žen s abnormalitami dělohy je předmětem dohadů. In vitro fertilizace (IVF) u pacientek s anomáliemi dělohy je v literatuře popsána velmi málo.Všechny novinky