Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nové použití GnRH antagonistů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.11.2007

Nové použití GnRH antagonistů

Na 23. konferenci Evropské společnosti lidské reprodukce a embryologie byly předneseny nové poznatky o léčbě, která chrání plodnost pacientek s nádorovými a autoimunitními chorobami. Studie se zabývaly možností terapie pomocí gonadotropin-releasing hormone (GnRH) antagonistů. Ukázalo se, že jejich účinek spočívá v ochraně ovarií při současně podaných toxických dávkách chemoterapie.

GnRH antagonisté se v současnosti používají k léčbě estrogendependentní infertility a při metodách IVF. Další indikací jsou endometriózy, leiomyom, karcinom prsu, pubertas praecox u dětí, u mužů se používají při benigní hyperplazii prostaty a karcinomu prostaty.

Odborníci vycházeli z poznatků, že GnRH antagonisté působí během terapie infertility supresi ovulace, a předpokládali tedy, že během chemoterapie se díky nim ovaria dočasně „vypnou“. Ženám byl podáván GnRH antagonista cetrorelix ve formě tří subkutánních injekcí souběžně s chemoterapií.

Vědci si všimli, že ovariální funkce byly potlačeny, ale že se vrátily do původního stavu, jakmile byla ukončena série chemoterapie. Hladiny FSH (folikuly stimulujícího hormonu) byly zvýšeny u 73 % pacientek, ale následně se vrátily k normálu Celkem 94 % pacientek začalo znovu spontánně ovulovat a menstruovat během 12 měsíců.

Užití GnRH antagonistů redukovalo i další nežádoucí účinky chemoterapie, které vycházejí z nízkých hladin estrogenů. Jde například o návaly horka a pocení či zvýšené riziko osteoporózy. Vedlejší nežádoucí účinky z dlouhodobého užívání GnRH antagonistů byly minimální, 19 % pacientek netrpělo žádnými a jen 6 % si stěžovalo na perzistující obtíže.

Vědci doufají, že se tato léčba osvědčí jako účinný způsob ochrany plodnosti žen bez budoucích následků terapie. Existují i jiné metody, které dnes umožňují pacientkám mít děti. Avšak pro ženy s nádorovým onemocněním je obzvlášť důležité, že se jim tímto okamžikem otevírají nové možnosti a šance pro jejich mateřství.

(nes)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,6/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Oxid dusný by mohl prodloužit plodnost

Oxid dusný (NO), látka, která pomáhá mužům dosáhnout erekce, může podle vědeckých studií sloužit také jako ochrana ženské plodnosti. Hlavním mechanismem jeho působení je oddálení účinku stárnutí vaječníků. Nové výzkumy ukázaly, že expozice oxidu dusnému oddaluje nástup příznaků stárnutí myších oocytů. Ty mají stejné vlastnosti jako vajíčka stárnoucích žen.

IVM – nadějná alternativa IVF

Přelomem v léčbě neplodnosti je umělé oplodnění novou metodou, která se zdá být levnější a bezpečnější alternativou IVF (in vitro fertilizace – umělé oplodnění vajíčka spermií).

Nové zobrazení implantace embrya

Zvýšit šance na těhotenství se podařilo vědcům z Americké společnosti pro reprodukční medicínu (ASRM – American Society of Reproductive Medicine) pomocí metody 3D/4D zobrazení implantace embrya. Klíčovým faktorem pro úspěch IVF je podle odborníků optimální poloha embrya v děloze.Všechny novinky