Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Neplodnost a její léčba v rozvojových zemích

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 18.5.2009

Neplodnost a její léčba v rozvojových zemích

Negativní důsledky neplodnosti v rozvojových zemích mají pro bezdětné páry dalekosáhlejší důsledky než v západních zemích.

Celosvětově je více než 70 milionů párů postiženo neplodností. Většina pochází z rozvojových zemí. Negativní následky bezdětnosti jsou pro tyto páry horší než ve vyspělejší společnosti. V zemích bez sociálního zabezpečení jsou lidé ve stáří odkázáni na pomoc svých dětí. V mnoha kulturách jsou to často hlavně ženy, které jsou obviňovány z neplodnosti párů; jsou pak ve společnosti stigmatizovány, izolovány i zatracovány.

Bilaterální okluze vejcovodů zapříčiněná sexuálně přenášenými chorobami a dále prodělané pánevní záněty po porodu jsou nejčastějšími příčinami infertility v rozvojových zemích. Přitom se jedná o stav dobře ovlivnitelný metodou asistované reprodukce. Tato metoda je však bohužel pro většinu populace v těchto zemích buď vůbec nedostupná, nebo příliš drahá.

Přesná incidence neplodnosti v rozvojových zemích není jasná. Chybí dostatek dobře organizovaných studií. Na druhou stranu je realizace adekvátní léčby v současné době hlavním cílem pro mnoho mezinárodních neziskových organizací. Předpokladem uskutečnění úspěšné léčby neplodnosti v podmínkách rozvojových zemí je levná a jednoduchá diagnostika, metody asistované reprodukce s větším procentem úspěšnosti a dále pak edukace zdravotníků a začlenění léčby neplodnosti do zdravotních projektů týkajících se sexuální a reprodukční oblasti.

Léčba neplodnosti v rozvojových zemích potřebuje větší pozornost na národní i mezinárodní úrovni. Po 30 letech existence metody IVF může pouze malá část světové populace z této léčby profitovat. Možná nadešel čas zpřístupnit tuto metodu, která zkvalitní život postiženým párům, i v dalších zemích.

(jate)

Zdroj: Human Reproduction Update, Vol. 14, No. 6, pp. 605–621, 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Podávání mesalazinu jednou nebo dvakrát denně pro udržení remise ulcerózní kolitidy: demografická a základní data dvanáctiměsíční jednoduše zaslepené randomizované kontrolní studie

Současná terapie ulcerózní kolitidy využívající 5-ASA většinou vyžaduje podávání léku několikrát v průběhu dne, což může vést ke snížené adherenci k léčbě...

Komplikace stomií a jejich četnost

Komplikace stomií představují pro pacienty výrazné zhoršení kvality jejich života. Organizace WOC provedla monitoring výskytu těchto komplikací. Zmíněný výzkum se týkal sběru dat z 21 studií publikovaných v Anglii od ledna roku 1990 do srpna 2007. Studie zahrnovaly statistické údaje o počtu pacientů s různými komplikacemi po kolostomii, ileostomii či urostomii.

Ztráta kostní hmoty u Crohnovy nemoci a role cvičení

Crohnova nemoc je spojena s řadou sekundárních komplikací. Jednou z nich je i snížení kostní denzity a s tím spojená osteoporóza, která s sebou přináší mimo jiné riziko patologických zlomenin...Všechny novinky