Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Negativní energetická bilance souvisí s lidskou infertilitou – nové poznatky o MCH systému

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 9.10.2009

Negativní energetická bilance souvisí s lidskou infertilitou – nové poznatky o MCH systému

Vazba mezi energetickým příjmem a reprodukcí je kritickým okamžikem pro přežívání všech živočišných druhů včetně člověka. Na energii náročné reprodukční pochody jsou přerušeny v okamžiku negativní energetické bilance. Vědci z americké Yaleovy univerzity představili nové poznatky, které poodhalují, jak spolu souvisí hladovění, negativní energetická bilance a lidská infertilita.

Už dříve vědci objevili, že omezení příjmu energie u zvířat sice zvyšuje délku života, ale snižuje také jejich fertilitu. Novinkou je, že hladovění a restrikce potravy, které se podílí na snížení fertility, ovlivňují také systém hypotalamického MCH (melanin-concentrating hormone). Tento systém je při hladovění upregulován a dochází kvůli jeho aktivitě k poklesu výdeje energie. MCH také stimuluje k příjmu potravy. Ke zkoumání vědcům posloužily MCH knock-outované myši, které byly hubené, měly vyšší metabolický obrat, ale zůstaly fertilní.

Ačkoliv má MCH zásadní klinické důsledky, dosud chyběly studie, které by prokázaly postsynaptický efekt MCH na neurony CNS. V nové studii prokázali vědci za použití metody patch-clamp silný inhibiční efekt MCH na určitou populaci neuronů (septální vGluT2-GnRH neurony), která ovlivňuje pubertu a fertilitu. MCH brání aktivaci klíčové molekuly, která se označuje jako kisspeptin. Kisspeptin je spouštěčem puberty, aktivuje septální vGluT2-GnRH neurony a v dospělosti se podílí na udržování fertility.

Mozkové neurony, které produkují MCH, jsou po dlouhou dobu zcela utlumeny. Avšak v okamžiku, kdy dojde k negativní energetické bilanci, jsou MCH produkující neurony aktivovány a dochází k vypnutí reprodukčních procesů. Hlad nebo excesivní cvičení aktivují MCH systém a opožďují nástup puberty zablokováním kisspeptinu.

MCH také moduluje spánek, drogovou závislost, chování a náladu. V současnosti se pracuje na využití antagonistů MCH receptoru jako antiobezitik a antidepresiv.

(nes)

Zdroj: Melanin-concentrating hormone directly inhibits GnRH neurons and blocks kisspeptin activation, linking energy balance to reproduction, Published online before print September 21, 2009, PNAS.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Slibný cíl pro léčbu idiopatických střevních zánětů na obzoru

Lékaři z Univerzity v Michiganu objevili zcela nový mechanismus, který drží na uzdě agresivní buňky imunitního systému, jež by mohly napadnout vlastní buňky organismu. Tyto poznatky otevírají novou cestu ve výzkumu možností terapie autoimunitních a nádorových onemocnění a také v potlačení orgánové rejekce po transplantacích.

Využití FDG-PET v diagnostice idiopatických střevních zánětů

Pozitronová emisní tomografie (PET) patří k nejmodernějším diagnostickým zobrazovacím metodám. Za pomoci fluoro-2-deoxy-D-glukózy (FDG) je schopna detekovat a zobrazit oblasti s vysokým metabolickým obratem glukózy, jakými jsou například malignity nebo zánětlivá či infekční ložiska.

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Nesteroidní antirevmatika, ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2, jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů, zejména ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.Všechny novinky