Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nakolik přispívá užívání NSAID či antibiotik, systémová nebo gastrointestinální infekce a stres k relapsu IBD?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 22.11.2009

 Nakolik přispívá užívání NSAID či antibiotik, systémová nebo gastrointestinální infekce a stres k relapsu IBD?

Nesteroidní antiflogistika (NSAID), antibiotika, systémová nebo gastrointestinální infekce či stres bývají řazeny mezi faktory potenciálně přispívající ke spuštění relapsu idiopatických střevních zánětů.

Protože mechanismus spuštění aktivity IBD není zcela jasný a hypoteticky přichází v úvahu více faktorů, zůstává propojení výše zmíněných okolností s exacerbací střevních zánětů nejasné. V přehledu publikovaném v časopise American Journal of Gastroenterology byly analyzovány dostupné studie, které se věnovaly výzkumu těchto vztahů.

Antibiotika, klostridiová kolitida a relaps IBD

K dispozici je sice dostatek materiálů, které se věnovaly vztahu relapsu a užívání NSAID, avšak velmi málo studií, které by prokazovaly, že se vzplanutím IBD je spojena i antibiotická léčba. Důležitým mezičlánkem v souvislosti mezi užíváním antibiotik a vzplanutím střevních zánětů jsou ale podle všeho infekce způsobené Clostridiem difficile. Není ale zcela jasné, zda klostridiová pseudomembranózní kolitida, častá komplikace podávání antibiotik, působí u pacientů s IBD pouze symptomy podobné relapsu nespecifických střevních zánětů, nebo zda opravdu spouští i relaps onemocnění, který přetrvává i po vyléčení infekce.

O tom, že by další systémové infekce mohly být stimulem spouštějícím aktivitu IBD, je v odborné literatuře pouze nepatrné množství zmínek.

Stres jako spouštěč relapsu?

Přestože je k dispozici dostatek důkazů o souvislosti mezi stresem a znovuvzplanutím, méně už se ví o spojení jednotlivých stresových událostí v životě a relapsy. Řada odborných zdrojů je navíc limitována chybějícími kontrolními skupinami a nedostatečným určením intenzity popsaných vlivů (NSAID, antibiotika, výskyt infekce a hladiny stresu).

Pro následné posouzení, nakolik mohou výše zmíněné vlivy přispívat k exacerbaci onemocnění, je třeba dalších studií s prospektivním přístupem. Klinický dopad výše zmíněných předpokladů je diskutován.

(hak)

Zdroj:

  • Singh S.; Graff L. A.; Bernstein C. N.: Do NSAIDs, antibiotics, infections, or stress trigger flares in IBD?,
    Am J Gastroenterol. 2009; 104 (5): 1298–313; quiz 1314 (ISSN: 1572-0241)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv mužské obezity na neplodnost

Incidence obezity se výrazně zvyšuje téměř ve všech částech světa. Ženy jsou sice více postiženy než muži, ale i mužská obezita je udávána mezi 10 a 27 % v evropské populaci. Z některých studií vyplývá, že muži s nadváhou a obézní muži mají až v 50 % sníženou fertilitu na základě redukované spermatogeneze.

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které lze léčit mnoha léčebnými postupy. Mezi základní pilíře léčby těchto zánětů patří v ČR podávání mesalazinu, začíná se objevovat i kombinace mesalazin–infliximab. A právě léčbu pomocí infliximabu shrnuli italští vědci z Římské univerzity ve své práci publikované v odborném medicínském časopise Biologics: Targets & Therapy.

Antifosfolipidové protilátky a jiné imunologické příčiny opakovaných těhotenských ztrát: přehled terapie

V prvním trimestru jsou opakované těhotenské ztráty způsobeny chromozomálními abnormalitami v 50−80 %. Další závažnou příčinou mohou být imunologicky podmíněné děje, iniciované auto- či alloimunitními mateřskými protilátkami.Všechny novinky