Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Může testování antimüllerického hormonu předpovídat odpověď na ovariální stimulaci?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 9.12.2015

Může testování antimüllerického hormonu předpovídat odpověď na ovariální stimulaci?

V rámci zjišťování ovariální rezervy se stanovení hodnoty antimüllerického hormonu (AMH) používá jako vysoce senzitivní metoda. Mohou nová testovací zařízení (picoAMH ELISA) s větší citlivostí predikovat úspěšnost ovariální stimulace v populaci žen s nízkou ovariální rezervou (DOR = diminished ovarian reserve)?

Retrospektivní studie případů a kontrol sledovala pacientky zařazené do programu in vitro fertilizace (IVF). Případy tvořily ženy, které v průběhu prvního cyklu IVF nevykazovaly dostatečnou odpověď na ovariální stimulaci (aspirovány méně než 3 folikuly, n = 24). Kontrolními ženami byly ty pacientky s DOR, u nichž byly v průběhu prvního cyklu IVF aspirovány alespoň 3 oocyty (n = 24).

Zmražené sérum získané v průběhu běžného klinického testování před započetím IVF cyklu bylo analyzováno pomocí picoAMH ELISA. Porovnány byly sérové hodnoty AMH u pacientek s pozitivní odpovědí na ovariální stimulaci a těch, u kterých byla stimulace neúspěšná.

Mezi sledovanými skupinami nebyly pozorovány žádné demografické rozdíly. U skupiny žen s úspěšnou ovariální stimulací byl pozorován vysoký počet antrálních folikulů (8,5 vs. 6,0) a vyšší hladina AMH (847 vs. 406 pg/ml). Sérová hladina AMH korelovala s počtem antrálních folikulů. Sérová hladina AMH > 500 pg/ml měla 83,3% senzitivitu a 70,8% specificitu v určení pacientek, které podstoupí úspěšnou punkci oocytů. Mezi pacientkami se sérovými hladinami AMH < 100 pg/ml žádná nedosáhla úspěšné ovariální stimulace.

Díky možné nižší hladině detekce je picoAMH ELISA vhodným prostředkem predikce úspěšnosti ovariální stimulace u žen s DOR, kdy za užití hranice 500 pg/ml vykazuje tato metoda vysokou senzitivitu i specificitu.

(boba)

Zdroj: Burks H. R., Ross L., Opper N. et al. Can highly sensitive antimüllerian hormone testing predict failed response to ovarian stimulation? Fertil Steril 2015 Sep; 104 (3): 643–648.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

IVF využívající přirozený ovulační cyklus by mohla být přínosnou alternativou klasické IVF

Analýza 6 randomizovaných kontrolovaných studií nenašla významné rozdíly mezi klasickou in vitro fertilizací (IVF) s kontrolovanou ovariální hyperstimulací (COH) a IVF využívající přirozený ovulační cyklus. Výsledky obou metod se významně nelišily v podílu živě narozených dětí ani ve výskytu syndromu ovariální hyperstimulace (OHSS). Analýza ale nedošla k závěru ohledně potenciálně nižších nákladů při využití přirozeného cyklu.

Asistovaná reprodukce jako rizikový faktor pro vznik preeklampsie

Následující článek pojednává o spojitosti metod asistované reprodukce a rizika vzniku preeklampsie, která byla prokázána v Tandbergově studii z roku 2014. Současně je zmíněn komentář k dané studii, který uvádí další rizikové faktory této závažné těhotenské komplikace.

Zlepšuje intrauterinní aplikace hCG před transferem blastocyst klinické výsledky gravidit?

Studie hodnotí klinický výsledek gravidit u žen v cyklech IVF po intrauterinní aplikaci lidského choriotropního gonadotropinu (hCG) před transferem embryí ve stadiu blastocysty.Všechny novinky