Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 24.1.2010

 MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Podle studie prováděné na Lékařské fakultě Brownovy univerzity v Providence je MR enterografie efektivním pomocníkem při evaluaci klinického stavu a dosavadní terapie u pacientů s Crohnovou nemocí, aniž by bylo nutné pacienty vystavit zbytečné radiační zátěži.

„MR enterografie je cíleným MR vyšetřením tenkého střeva. Na této studii se podílelo 100 pacientů a 15 lékařů,“ řekl David Grand, vedoucí studie. „Téměř 100 procent lékařů, kteří využívají MR enterografii, potvrdilo, že z testu vyplývají užitečné informace pro další management péče o pacienty. Převážná většina pacientů preferovala MR před CT vyšetřením,“ řekl a zároveň dodal: „Jedná se o pokračující studii.“

Crohnova nemoc obvykle postihuje mladé lidi a stává se chronickým onemocněním pro celý jejich život, vyžadujícím podstoupení mnohých diagnostických zobrazovacích vyšetření. Tito mladí pacienti jsou často opakovaně vystaveni velkým dávkám ionizujícího záření, jehož dlouhodobé účinky mohou být nebezpečné. Navíc často podstupují velice efektivní, ale potenciálně toxickou biologickou léčbu s cílem potlačení zánětu. „MR může být také mimo jiné použita ke zhodnocení této terapie bez nutnosti expozice radiaci,“ dodává dr. Grand.

MR enterografie je pro pacienta velice prospěšné vyšetření, jelikož poskytuje stejné informace týkající se rozsahu postižení tenkého střeva jako CT vyšetření. Odborníci navíc dodávají, že MR je výhodnější při rozlišování aktivní a chronické fáze onemocnění, a to vše bez vystavení pacienta radiaci. Posouzení, jestli se jedná o aktivní, či chronické postižení, má také zásadní význam při rozhodování o další konzervativní či chirurgické terapii. Lékaři jsou přesvědčeni, že právě MR může být v tomto směru nápomocná.

„Mnoho lékařů využívá MR jak v diagnostice, tak při vedení terapie pacientů s Crohnovou nemocí. MR nabízí okamžité a trvalé výhody v managementu nemoci bez vystavení pacientů nežádoucí radiaci,“ uvedl autor studie.

Tato studie byla prezentována na ARRS Annual Meeting v Bostonu (26.–30. dubna 2009).

(mik)

Zdroj:

  1. MR Enterography Eliminates Unnecessary Radiation Exposure In Patients With Small Bowel Disease

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv poruch štítné žlázy na plodnost

Tyroideální hormony (TH) mají důležitou roli jednak pro maturaci oocytů a pravidelný menstruační cyklus, jednak pro udržení těhotenství během prvního trimestru.

Vztah trombofilie, tyreoideálních autoimunitních procesů a neplodnosti

Neplodnost, která postihuje kolem 9 % populace, je zapříčiněna mnoha důvody. I přes neustálý vývoj v tomto odvětví stále zůstávají páry, u kterých se důvod poruchy plodnosti nepodaří najít, a tyto stavy jsou pak klasifikovány jako nevysvětlená neplodnost.

Využití probiotik v klidové fázi přispívá ke zlepšení stavu střevní sliznice na myším modelu kolitidy

Podle nové studie může probiotikum obsahující bakterii Bacillus polyfermenticus pomoci myším zbavit se následků kolitidy. Dochází k tomu díky vlivu na angiogenezi a zlepšení hojení ran střevní sliznice. Angiogenní efekt B. polyfermenticus na intestinální mikrovaskulární endoteliální buňky je zprostředkován pomocí IL-8.Všechny novinky