Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Možnosti zhodnocení ovariální rezervy pacientek v cyklech IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 12.12.2010

Možnosti zhodnocení ovariální rezervy pacientek v cyklech IVF

V současné době se zvyšuje počet žen ve věku nad 40 let, které vyjadřují přání mít dítě. V Evropě stoupl počet žen využívajících metody asistované reprodukce na 15,4 % pro metodu IVF (in vitro fertilizaci) a na 13 % pro ISCI (intracytoplazmatickou injekci spermie). Pro plánování IVF/ISCI cyklu je důležité mít na paměti, že se u řady žen v této věkové kategorii jedná o primární sterilitu. Procento úspěšnosti IVF/ISCI cyklů se pohybuje mezi 7,7 a 1,9 % pro ženy mezi 42. až 44. rokem života.

Pro úspěšné plánování IVF/ISCI cyklu je vhodné zhodnocení tzv. ovariální rezervy (OR), definované jako množství vajíček získaných po ovariální hyperstimulaci pomocí punkce folikulů. Jako normální ovariální rezerva je označován vývoj 8 až 10 folikulů po stimulaci gonadotropiny a získání odpovídajícího množství zdravých oocytů dostatečné kvality. Mezi prognostické faktory OR kromě chronologického věku patří bazální hladina FSH, která je zpětně ovlivňována estradiolem a inhibinem. Při nízké folikulogenezi dochází ke zvýšení FSH. Hodnota FSH, jehož prahové množství je udáváno mezi 10,8 a 17 IU, je při kontrole ve 3. dni významná pro předpověď počtu zralých folikulů. Byla nalezena souvislost mezi stoupající hodnotou FSH a počtem aneuploidií u embryí.

Hladina antimülleriánského hormonu (AMH), který je produkován buňkami granulózy v ovariích, má úzkou korelaci s počtem antrálních folikulů, a představuje tak informaci o kvantitativní části ovariální rezervy. S přibývajícím věkem hladina AMH klesá.

Inhibin-A a inhibin-B jsou glykoproteiny, tvořené buňkami granulózy v ovariích. Mají tlumicí účinek na sekreci FSH a jejich plazmatická hladina odráží funkci vaječníků. Bazální hladina inhibinu B je spojena s počtem zrajících folikulů v IVF cyklu a sérové koncentrace vyšší než 45 pg/ml byly v některých studiích spojeny s vyšším počtem otěhotnění v ISCI/IVF cyklech.

Antrální folikuly (definovány průměrem <10 mm) ubývají s věkem pacientky, a zejména v případě folikulů o velikosti 2 až 6 mm odrážejí dostatečně OR pacientky. Jejich počet má předpovědní hodnotu pro úspěšnost ovariální stimulace.

Malý objem ovarií, hodnocený ultrasonograficky, je dáván do spojitosti s vyšším počtem selhání IVF (hraniční velikost ovarií je stanovena na 3 cm3.

Pro poradenství párů během cyklů IVF představuje kombinace výše uvedených parametrů dostatečnou informaci o předpokládaných počtech oocytů a jejich kvalitativních vlastnostech po provedené ovariální stimulaci.

(moa)

Zdroj: Beurteilungsmöglichkeiten der ovariellen Reserve. Journal für Gynäkologische Endokrinologie 2010;4(3, Ausgabe für Österreich):14–19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Picoprep, nový preparát určený k přípravě na kolonoskopii

Přípravků určených k vyprázdnění pacienta před plánovanou kolonoskopií nebo sigmoideoskopií je na českém trhu celá řada. Většina z nich ale pacienta zatěžuje nadměrným objemem, který nezřídka vyžaduje požití až čtyř litrů tekutin. Nového preparátu Picoprep však stačí vypít pouze 150 ml!

IVF a riziko předčasného porodu

Předčasný porod je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů novorozenecké mortality a morbidity. Navíc ovlivňuje i nemocnost v dalším průběhu dětského věku. Léčba in vitro fertilizací (IVF) je spojena s vyšším výskytem prematurit, a to i v případech jednočetných těhotenství.

Nové možnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění

Přenos krátkých úseků RNA do buněk se stává velice populárním objektem výzkumu z důvodu jeho potenciálního terapeutického využití. Nicméně otázkou nadále zůstává, jak transfer do cílových buněk v živém organizmu uskutečnit. Vědci z Georgia Institute of Technology vyvinuli novou metodu umožňující dodání malých částí genetického materiálu do těla pacientů s cílem zlepšit léčbu zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Tuto novou metodu blíže popsali v časopise Nature Materials.Všechny novinky