Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kouření a varikokéla – kombinace zhoršující morfologii a motilitu spermií

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 4.2.2010

Kouření a varikokéla – kombinace zhoršující morfologii a motilitu spermií

Kouření u mužů trpících varikokélou zhoršuje motilitu a morfologii spermií. Dospěli k tomu lékaři z italské univerzity. Jejich studie naznačuje negativní synergický účinek kouření a varikokély.

Hlavní zprávou současného výzkumu by mělo být začlenění a realizace efektivních kroků směřujících k tomu, aby muži kouřit přestali. To by vedlo nejen ke zlepšení jejich celkového zdraví, ale také schopnosti oplodnění.

Doktorka Elena Moretti a její kolegové se zabývali tím, zda kouření zvyšuje negativní efekty varikokély na funkci a morfologii spermií. Do studie bylo zahrnuto 121 kuřáků a 158 nekuřáků s varikokélou. Progresivní motilita spermií byla v porovnání s normálními hodnotami udávanými WHO nižší u obou skupin mužů. Signifikantní rozdíl mezi kuřáky a nekuřáky zaznamenán nebyl. Procento nezralosti, nekrózy a apoptózy spermií byly rovněž signifikantně nižší než referenční hodnoty u mužů s varikokélou. Tyto hodnoty se ale nijak zvlášť významně nelišily u kuřáků a nekuřáků.

Pokud ovšem byli kuřáci rozděleni do skupin podle počtu denně vykouřených cigaret, koncentrace spermií, jejich progresivní motilita, nezralost, apoptóza a nekróza se signifikantně zhoršily u těžkých a středně těžkých kuřáků než u kuřáků mírných.

Nejdůležitější bude přesvědčit muže k tomu, aby kouření zanechali, a to co nejdříve je to možné. Je totiž udáváno, že snížená plodnost asociovaná s kouřením může být z velké části obnovena během jednoho roku poté, co muži kouřit přestanou.

Studie dokazující negativní vztah mezi kouřením a varikokélou, ve které se popisují změny spermií, je prvním krokem, který byl podniknut k objevení rozhodujících činitelů v poškození spermií. Dalším zájmem by mělo být objevení ostatních domnělých mechanismů poškození vznikajících při kouření u mužů trpících varikokélou.

Zdroj: Urology 2009; 74: 794–800

(skl)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fertilita žen s ulcerózní kolitidou po chirurgickém řešení ileo-pouch-anální anastomózou

Většina pacientek s diagnózou ulcerózní kolitidy, která vyžaduje chirurgické zákroky, je ve fertilním věku. Řada žen s touto diagnózou neporodila dítě před provedením ileo-pouch-anální anastomózy nebo má zájem o další potomky i po provedení anastomózy.

MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Podle studie prováděné na Lékařské fakultě Brownovy univerzity v Providence je MR enterografie efektivním pomocníkem při evaluaci klinického stavu a dosavadní terapie u pacientů s Crohnovou nemocí, aniž by bylo nutné pacienty vystavit zbytečné radiační zátěži.

Vliv poruch štítné žlázy na plodnost

Tyroideální hormony (TH) mají důležitou roli jednak pro maturaci oocytů a pravidelný menstruační cyklus, jednak pro udržení těhotenství během prvního trimestru.Všechny novinky