Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kazuistika pacientky s OHSS

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 3.5.2008

 Kazuistika pacientky s OHSS

Šestadvacetiletá pacientka s idiopatickou infertilitou byla přijata na jednotku intenzivní péče pro šokový stav a rozvoj akutní respirační insuficience. U této pacientky se 18. den po zahájení kontrolované ovariální stimulace podle GnRH protokolu vyvinul ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS).

Prvních devět dní IVF cyklu byla pacientka stimulována injekcemi FSH. Čtrnáctý den byl pro podporu ovulace aplikován hCG (10 000 IU). Ovšem již čtvrtý den po podání se u pacientky objevila progresivní dušnost a malátnost. V anamnéze byly zjištěny další symptomy: dva dny po aplikaci trpěla žena bolestmi břicha, meteorismem, nauzeou a zvracením.

Při fyzikálním vyšetření byla pacientka výrazně tachypnoická (36 dechů/min), bledá, s chladnými akry. Krevní tlak dosahoval 72/40 mm Hg a puls 140/min. Dýchání bylo čisté, sklípkové, bez vedlejších dýchacích fenoménů. Podle hodnot krevních plynů se rozvinula hypoxemie – PaO2 dosáhl hodnot 63 mm Hg. Pacientka byla ihned endotracheálně zaintubována a ventilována.

Abdominální ultrazvukové vyšetření odhalilo zvětšené vaječníky (150×60 mm), přítomnost ascitu a mírného perikardiálního výpotku. Na hrudním rentgenogramu se prokázal bilaterální pleurální výpotek. Z pravého hemithoraxu bylo poté odsáto 2,4 litru tekutiny, z levého 1 litr tekutiny. Pleurální výpotek obsahoval 49 g/l proteinů a 250 buněk v 1 mm2. Během 48 hodin bylo získáno celkem 5,3 litru sterilní tekutiny.

Díky drenáži došlo k významnému zlepšení dechové práce. Po čtyřech dnech bylo možné odpojit pacientku od mechanické ventilace a odstranit drén. Vyšetření vaječníků sedmý den hospitalizace prokázalo zmenšení rozměrů (88×60 mm vlevo, 77×60 mm vpravo). Došlo k ukončení IVF a pacientka byla propuštěna.

Časný OHSS s masivním pleurálním výpotkem a respiračním selháním je vzácnou komplikací IVF stimulace. Rozpoznání symptomů zajistí kvalitní management následné péče. V terapii se uplatňuje drenáž a punkce dutiny hrudní, doplněné intravenózním podáním albuminu.

(nes)

Zdroj: Beji O, Brahmi N. Compresive pleural effusion after ovarian hyperstimulation syndrome – a case report and review. Fertility and Sterility 2007;(08).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Růst a vývoj dětí narozených pomocí IVF

V současnosti existuje řada důkazů o tom, že děti narozené pomocí metody in vitro fertilization (IVF) mají zvýšené riziko nepříznivého perinatálního vývoje, kongenitálních malformací a vzácných genetických defektů.

Interleukin 22 hraje roli v modulaci zánětlivého procesu u ulcerózní kolitidy

Vědci z Bostonské univerzity se ve svém výzkumu věnovali úloze interleukinu 22 v patogenezi nespecifických střevních zánětů. Jak u ulcerózní kolitidy, tak i u Crohnovy nemoci hraje interleukin 22 (IL-22) roli v modulaci aktivity zánětlivého procesu a intenzity imunitní odpovědi. Předpokládalo se, že tento interleukin může uvedené děje posilovat, ale i oslabovat.

Odkládání plánovaných chirurgických výkonů u pacientů s nespecifickými střevními záněty přináší podle britských vědců vysoké riziko úmrtí

Vědci z Oxfordské univerzity a univerzity ve Swansea se věnovali ve svém tříletém výzkumu problematice resekčních operací u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD).Všechny novinky