Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 28.9.2009

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Nesteroidní antirevmatika (angl. NSAIDs, nonsteroidal anti-inflammatory drugs), ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX-2, koxiby), jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů (angl. IBDs, inflammatory bowel diseases), zejména ulcerózní kolitidy (angl. UC, ulcerative colitis) a Crohnovy nemoci (angl. CD, Crohn’s disease).

Poslední studie, pocházející z Řecka, si vzala za cíl objasnit tento uvažovaný nežádoucí účinek, včetně patogenetických mechanismů, které k tomu vedou. Studie neproběhla na pacientech, nýbrž se zaměřila na celkový souhrn této problematiky, a to shrnutím originálních článků, kontrolovaných randomizovaných studií, studií případů a kontrol a dalších vědeckých citací. Jednalo se o články publikované v internetových databázích PubMed, Scopus Database a Science Direct database a vyhledávané pomocí anglických klíčových slov NSAIDs, Coxibs, COX-2 inhibitors, IBD, UC a CD.

Při dlouhodobém užívání spíše pravda, při krátkodobém spíše mýtus

Ze shrnutí vyplývá, že se potvrdilo důvodné podezření o vyšším výskytu exacerbací IBDs následně po léčbě pomocí nesteroidních antirevmatik. To se však týká jen dlouhodobého užívání této skupiny léčiv. Ukázalo se totiž, že při krátkodobém použití je vcelku dobře tolerována a probíhá bez vedlejších účinků jak léčba novou skupinou koxibů, tak starší skupinou inhibitorů COX-1 (zejména aspirin v nízkých dávkách). Zůstává tedy nejasné, zda je bezpečnější používat selektivnější skupinu koxibů (COX-2) než tradiční nesteroidní antirevmatika, neboť jsou některá data z různých zdrojů navzájem konfliktní.

Co se týče objasnění patogenetického mechanismu relapsu onemocnění, nejvíce pravděpodobným a nejčastějším vedlejším účinkem nesteroidních antirevmatik je redukce prostaglandinů. Z těchto důvodů je žádoucí si do budoucna počkat na nové dvojitě slepé randomizované kontrolované studie, včetně studií patogenetického mechanismu in vitro.

(ercp)

Zdroje:

  1. Exacerbation of inflammatory bowel diseases associated with the use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs: myth or reality? Eur J Clin Pharmacol. Publikováno on-line 27. 8. 2009.
  2. Inflamm Bowel Dis. 2004 Nov; 10 (6): 751–7.
  3. Clin Gastroenterol Hepatol. 2006 Feb; 4 (2): 196–202.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zkušenosti žen po neúspěšné léčbě infertility

Jenom ve Spojených státech prodělalo v roce 2002 léčbu infertility 12 % žen v reproduktivním věku. Naděje na úspěch při léčbě infertility je stále omezená a vysoce závisí na věku ženy. Dramatický pokles úspěšnosti nastává u žen po 35. roce věku.

Věk ženy a souvislost s diagnostickými kategoriemi infertility

Rozhodnutí oddálit těhotenství přináší narůstající počet problémů spjatých s věkem. Ze skotské kliniky zabývající se léčbou neplodnosti byla analyzována data celkem 7 172 infertilních párů, u nichž se věk žen pohyboval mezi 20 a 50 lety.

Transplantace ovariální tkáně po protinádorové léčbě – naděje na znovuobnovení fertility?

Fertilita a ovariální funkce mohou být znovuobnoveny dokonce i po radikální protinádorové léčbě s vysoce toxickými účinky na ovaria. Metodou, která toto umožňuje, je opakovaná heterotopická autotransplantace.Všechny novinky