Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Je cytomegalovirová infekce příčinou neplodnosti?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 25.11.2009

Je cytomegalovirová infekce příčinou neplodnosti?

Cílem popisované studie bylo zjistit přítomnost cytomegalovirové (CMV) infekce u partnera či partnerky z páru sledovaného pro sníženou schopnost početí a dále analyzovat vztah infekce CMV s klinicky relevantními parametry ženské či mužské neplodnosti.

Je známo, že virus CMV může přímo ovlivňovat spermatogenezi nebo způsobovat zánětlivé změny ve složení genitálních sekretů s dopadem na interakci mezi spermií a cervikálním hlenem a následný pohyb spermií. Cytokiny, které indukuje virový zánět, mohou vyvolat imunitní odpověď s tvorbou protilátek proti spermiím a následnou imunologickou infertilitu. Infekce vyvolané CMV, podobně jako ostatní herpetické viry, mohou zvýšit riziko získání jiných genitálních infekcí a sexuálně přenosných chorob včetně HIV.

V rámci prospektivní randomizované studie byl u účastníků po odebrání podrobné anamnézy proveden průkaz cytomegaloviru metodou PCR ve spermatu či endocervikálním materiálu, ve stejný den byly vyšetřeny CMV protilátky typu IgG a IgM v séru, u mužů byl zhodnocen spermiogram včetně funkční kapacity. Dále byla zjišťována přítomnost protilátek proti spermiím a počet leukocytů v seminální tekutině. U žen byl hodnocen cervikální faktor. U obou partnerů byla odebrána bakteriologická vyšetření a provedena detailní klinická vyšetření.

Z výsledků vyplynulo, že přítomnost CMV u mužů neovlivnila signifikantně kvalitu spermatu (včetně funkční kapacity), přítomnost lokálních antispermatických protilátek ani počet seminálních leukocytů. Detekce CMV ve spermatu mužů nebyla spojena s přítomností CMV v endocervikálním materiálu získaného od jejich partnerek. CMV přítomný v endocervikálním materiálu u žen nezpůsobil sníženou kvalitu cervikálního sekretu. Nebyla prokázána souvislost s výskytem CMV a jinými mikroorganizmy genitálního ústrojí. Sérologické vyšetření CMV protilátek ve třídách IgG a IgM nekorelovalo s přítomností CMV ve spermatu či v oblasti cervixu.

Nález cytomegaloviru v genitálním traktu u párů s poruchou plodnosti je značný, ale z výsledků studie nebylo možno usuzovat, že sexuální přenos je častý způsob přenosu infekce CMV a že tato infekce je signifikantní příčinou neplodnosti.

(moa)

Zdroj:
Cytomegalovirus (CMV) infection - related to male and/or female infertility factors?
Waltraud Eggert-Kruse, M.D., a Mirjam Reuland et al.: Fertility and Sterility Vol. 91, No. 1, January 2009

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nakolik přispívá užívání NSAID či antibiotik, systémová nebo gastrointestinální infekce a stres k relapsu IBD?

Nesteroidní antiflogistika (NSAID), antibiotika, systémová nebo gastrointestinální infekce či stres bývají řazeny mezi faktory potenciálně přispívající ke spuštění relapsu idiopatických střevních zánětů.

Vliv mužské obezity na neplodnost

Incidence obezity se výrazně zvyšuje téměř ve všech částech světa. Ženy jsou sice více postiženy než muži, ale i mužská obezita je udávána mezi 10 a 27 % v evropské populaci. Z některých studií vyplývá, že muži s nadváhou a obézní muži mají až v 50 % sníženou fertilitu na základě redukované spermatogeneze.

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které lze léčit mnoha léčebnými postupy. Mezi základní pilíře léčby těchto zánětů patří v ČR podávání mesalazinu, začíná se objevovat i kombinace mesalazin–infliximab. A právě léčbu pomocí infliximabu shrnuli italští vědci z Římské univerzity ve své práci publikované v odborném medicínském časopise Biologics: Targets & Therapy.Všechny novinky