Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

IVF a riziko předčasného porodu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 30.11.2010

IVF a riziko předčasného porodu

Předčasný porod je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů novorozenecké mortality a morbidity. Navíc ovlivňuje i nemocnost v dalším průběhu dětského věku. Léčba in vitro fertilizací (IVF) je spojena s vyšším výskytem prematurit, a to i v případech jednočetných těhotenství. Vysvětlením tohoto jevu může být hormonální stimulace žen, mechanická manipulace s embryi a také fakt, že více než jedno z deseti jednočetných těhotenství bylo původně vícečetné (syndrom mizejícího dvojčete).

Studie dánských autorů se proto zabývala stanovením rizik předčasných porodů, porodů novorozenců s nízkou porodní hmotností a hospitalizací dětí na jednotkách neonatální intenzivní péče (NIP) z těhotenství vzniklých po IVF, po IVF/ISCI (intracytoplasmic sperm injection), po non-IVF asistovaných reprodukčních metodách a z gravidit žen s poruchou plodnosti, které počaly spontánně po 12 měsících (subfertilní ženy). Kontrolní skupinu tvořily děti matek, které počaly spontánně v době kratší než 12 měsíců (fertilní ženy).

Při statistickém zpracování údajů bylo nalezeno signifikantně zvýšené riziko předčasného porodu u žen, které počaly po IVF/ISCI ve srovnání s fertilními ženami. U žen, které otěhotněly po non-IVF asistovaných metodách nebo u subfertilních žen však nebylo riziko předčasného porodu ve srovnání s fertilními ženami signifikantně odlišné. Nebyla také nalezena asociace mezi IVF/ISCI metodou a rizikem nízké porodní hmotnosti dětí či rizikem přijetí na NIP.

Při hledání vysvětlení byly u žen podrobně zkoumány i přidružené faktory. Subfertilní ženy a ženy gravidní po IVF byly starší, měly větší body mass index, nižší vzdělání. Subfertilní ženy měly navíc větší příjem alkoholu, nikotinu a kávy během gravidity.

Autoři na závěr konstatovali, že vyšší riziko předčasných porodů po IVF/ISCI metodách je spojeno i s dalšími ještě nevyjasněnými charakteristikami párů, podstupujících tuto metodu.

(moa)

Zdroj: Wisborg K, Ingerslev HJ, Henriksen TB. In vitro fertilization and preterm delivery, low birth weight, and admission to the neonatal intensive care unit: a prospective follow-up study. Fertil Steril 2010;94(6):2102-2106.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nové možnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění

Přenos krátkých úseků RNA do buněk se stává velice populárním objektem výzkumu z důvodu jeho potenciálního terapeutického využití. Nicméně otázkou nadále zůstává, jak transfer do cílových buněk v živém organizmu uskutečnit. Vědci z Georgia Institute of Technology vyvinuli novou metodu umožňující dodání malých částí genetického materiálu do těla pacientů s cílem zlepšit léčbu zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Tuto novou metodu blíže popsali v časopise Nature Materials.

Může složení stravy ovlivnit Crohnovu nemoc?

Crohnova nemoc (CN) je běžně se vyskytujícím onemocněním ve vyspělých zemích, pro které je typická strava s nízkým obsahem vlákniny a častým využíváním polotovarů. Primární léze u CN zasahují Peyerovy plaky a lymfoidní folikuly kolon, kde dochází k invazi bakterií přes M-buňky.

Mechanická expanze zona pellucida u lidských rozmrazených embryí - nová metoda asistovaného hatchingu

Narušení zona pellucida blastocysty (tzv. hatching) v období implantace je kritickou fází vývoje oplozeného vajíčka a je podmínkou vzniku gravidity.Všechny novinky