Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

IVF a rakovina prsu – zvyšují hormony riziko vzniku rakoviny?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 16.9.2013

IVF a rakovina prsu – zvyšují hormony riziko vzniku rakoviny?

Efekt kontrolované ovariální hyperstimulace (KOH), která je potřebná pro IVF, zůstává kontroverzním tématem ve vztahu k riziku vzniku rakoviny prsu. Tento vztah byl již potvrzen u substituční hormonální terapie. Přestože zvýšení hormonálních hladin je v průběhu IVF jen přechodné, jejich hladiny se šplhají mnohonásobně výše než v normálním cyklu, a proto je jejich aplikace předmětem obav vzhledem k budoucnosti žen.

V rámci metaanalýzy byly vybrány a prozkoumány vhodné studie provedené od roku 1966 do 15. března 2013 a byla extrahována data, z nichž bylo zvlášť vypočítáno relativní riziko vzniku rakoviny prsu po IVF pro data využívající jako referenční skupinu běžnou populaci žen a ta, která jako kontrolní skupinu užívala skupinu neplodných žen. Dále byla zhodnocena rizika pro určité jednotlivé podskupiny, jako například věkově ohraničené skupiny žen a další.

Sloučeno bylo osm kohortových studií, což dalo dohromady 1 554 332 žen, mezi nimiž bylo 14 961 případů vzniku rakoviny prsu zahrnujících 576 žen s rakovinou, jež ve své minulosti podstoupily IVF. Nebyla zjištěna žádná významná asociace mezi IVF a rakovinou prsu, a to ani ve studiích zabývajících se běžnou populací žen (RR = 0,91), ani u těch pracujících s neplodnými ženami (RR = 1,02). Poměrně významné byly souvislosti okrajově sledované, protektivní se ukázalo těhotenství a/či porod po IVF (RR = 0,86) a nepříznivý byl vliv věku při první IVF terapii pod 30 let (RR = 1,64).

V současnosti se nezdá, že KOH používaná při IVF zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Avšak pro potvrzení bezpečnosti metody budou potřeba další studie, které zahrnou dlouhodobější sledování, porovnání s neplodnými ženami, analýzy podskupin pro identifikaci náchylnějších žen a další informace.

(boba)

Zdroj: Sergentanis T. N., Diamantaras A. A., Perlepe C., et al. IVF and breast cancer: a systematic review and meta-analysis. Human Reproduction Update. 2013 Jul 24.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 24x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Polymorfismus tumor nekrotizujícího faktoru 308 zvyšuje podíl embryonální implantace u žen podstupující IVF

Jelikož byla metoda in vitro fertilizace (IVF) spojena s častými vícečetnými těhotenstvími, byl navržen jednoduchý preventivní postup, a to přenos pouze jednoho embrya (SET – single embryo transfer).

Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Pilotní studie: stres a úzkost v průběhu IVF cyklu

Vliv stresu na reprodukci, obzvláště pak v průběhu léčby neplodnosti, je považován za důležitý faktor. Navzdory tomu bylo provedeno jen málo studií zaměřených na objektivní měření stresu a úzkosti v průběhu IVF cyklu.Všechny novinky