Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Intrauterinní inseminace a její úspěšnost

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.2.2008

Intrauterinní inseminace a její úspěšnost

Intrauterinní inseminace (IUI) je jednoduchá, šetrná a finančně nenáročná metoda pro léčbu neplodnosti. U párů s idiopatickou neplodností, anovulací, s endometriózou nebo s mírným stupněm abnormalit ve spermiogramu pomáhá ke zvýšení pravděpodobnosti těhotenství indukce ovulace. Základní variantou zůstává podávání klomifencitrátu. Individuální přístup k pacientce je nezbytný v případě, že podávání klomifencitrátu selhává. Na místě je pak kombinace této látky s gonadoliberiny nebo použití samotných gonadoliberinů.

Podle posledních výsledků evropských studií byla úspěšnost IUI 12% u žen před 40. rokem života a 9% u žen po čtyřicítce. Vyšší věk ženy je asociován s deplecí folikulů, klesající kvalitou oocytů a menší odpovědí na hormonální stimulaci během terapie. Faktorem, který významně zvyšuje pravděpodobnost těhotenství, je kvalita spermií. Signifikantním ukazatelem se stala především jejich motilita. Množství pohyblivých spermií dostupných pro IUI a jejich 24hodinové přežití bylo předpokladem pro úspěch inseminace. Pravděpodobnost početí se navíc zvyšuje s rostoucím počtem cyklů IUI. Po prvním cyklu je úspěšnost 10%, po druhém již 20%, po třetím cyklu 28% a po čtvrtém dokonce 37%.

Výskyt mnohočetného těhotenství byl zaznamenán v 11 % při narození dvojčat a ve 2 % s narozením trojčat. Nárůst je zaznamenán více po podání gonadoliberinů při terapii u žen rezistentních na indukci klomifencitrátem. V tomto případě se doporučuje volit protokoly s pomalu se zvyšujícími dávkami gonadoliberinů, které snižují pravděpodobnost mnohočetného těhotenství.

Intrauterinní inseminace je úspěšnou metodou v terapii některých příčin neplodnosti Je to technika jednoduchá, málo invazivní a levná. Nejvýznamnějšími faktory, které mají vliv na pravděpodobnost těhotenství, jsou délka trvání neplodnosti, věk ženy a kvalita spermatu. Všechny tyto parametry je nutno zvážit při volbě vhodné terapie při léčbě neplodnosti.

(nes)

Zdroj: Andersen AN, Goossens V, Gianaroli L, Felberbaum R, de Mouzon J, Nygren KG. Assisted reproductive technology in Europe 2003. Results generated from European registers by ESHRE. Hum Reprod 2007;22(6):1513-1525.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kryokonzervace embryí

Kryokonzervace lidských embryí je rutinní metoda, která se provádí už více než 25 let v mnoha laboratořích center reprodukční medicíny.

Rizika umělého oplodnění

Metody umělého oplodnění pomáhají mnoha párům s diagnostikovanými poruchami plodnosti. Úspěšnost provedení závisí na konkrétním onemocnění muže nebo ženy, a také na věku pacientky. Obecně je to asi 15 až 20 % na každý cyklus terapie. Řada metod je již dlouhodobě aplikována v klinické praxi.

Umělé oplodnění v ČR

Legislativa v ČR definuje asistovanou reprodukci jako postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami nebo s embryi včetně jejich uchování, a to za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže.Všechny novinky