Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Interleukin 22 hraje roli v modulaci zánětlivého procesu u ulcerózní kolitidy

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 18.4.2008

Interleukin 22 hraje roli v modulaci zánětlivého procesu u ulcerózní kolitidy

Vědci z Bostonské univerzity se ve svém výzkumu věnovali úloze interleukinu 22 v patogenezi nespecifických střevních zánětů. Jak u ulcerózní kolitidy, tak i u Crohnovy nemoci hraje interleukin 22 (IL-22) roli v modulaci aktivity zánětlivého procesu a intenzity imunitní odpovědi. Předpokládalo se, že tento interleukin může uvedené děje posilovat, ale i oslabovat.

Gen pro IL-22 je exprimován ve zvýšené míře u několika zánětlivých onemocnění včetně idiopatických střevních zánětů. Exprese IL-22 je omezena pouze na buňky přirozené imunity, role IL-22 u ulcerózní kolitidy ale nebyla zcela jasná. Výzkumný tým proto použil metodu, při které byly mikroinjekcemi lokálně do střeva aplikovány geny pro IL-22, jež mohou ovlivnit zánětlivý proces probíhající ve střevě.

Výzkum byl prováděn na myším modelu při kolitidě zprostředkované TH lymfocyty, která má společné rysy s ulcerózní kolitidou u lidí. Bylo zjištěno, že IL-22 se podílí na aktivaci přirozené imunitní odpovědi. Zároveň bylo navrženo i možné terapeutické využití tohoto poznatku v budoucnosti.

Dodání genu pro IL-22 na místo probíhajícího zánětu uspíšilo v enterocytech aktivaci STAT3, proteinu regulujícího buněčný růst a diferenciaci. Místní podání IL-22 vyvolalo jak STAT3 dependentní expresi molekul spojených s produkcí hlenu, tak i obnovu pohárkových buněk produkujících hlen. Konečným důsledkem tedy bylo zvýšení množství hlenu, který působí na střevní sliznici jako ochrana.

Důležitým závěrem popisovaného výzkumu je především skutečnost, že lokální aplikace genu pro IL-22 vedla k výraznému snížení aktivity zánětu probíhajícího ve střevní sliznici. Naopak podání genu pro IL-22 vázající protein způsobilo inhibici aktivity IL-22. Mikroinjekce IL-22 vázajícího proteinu potlačila obnovu pohárkových buněk a zhoršila příznaky u myší s kolitidou vyvolanou chemickou noxou.

Autoři studie na základě svých zjištění usuzují, že je u pacientů s ulcerózní kolitidou pravděpodobně IL-22 nedostatečně exprimován. Tito pacienti by mohli v budoucnu profitovat z lokálního podání genu pro IL-22.

Zdroj: Journal of Clinical Investigation 2008;January 3.
IL-22 ameliorates intestinal inflammation in a mouse model of ulcerative colitis.

(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alternativní stimulační protokoly pro IVF

V souvislosti s rozvojem hormonální terapie pro IVF jsou hledány stále jednodušší protokoly s nižší cenou medikace, snadnějším monitorováním a redukovanou zátěží pro pacientku.

Adopce: postoje a názory

Adopce je jednou z možností pro neplodné páry, u kterých se nepodařilo dosáhnout těhotenství léčbou ani metodami asistované reprodukce.

Psychika ženy, které se nedaří otěhotnět

Reprodukce je považována za jednu ze základních životních potřeb. Pro mnoho žen představuje těhotenství cíl života nebo přinejmenším smysl jejich manželství.Všechny novinky