Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Inovativní metoda cerkláže v prevenci předčasného porodu – kazuistika

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 30.9.2008

Inovativní metoda cerkláže v prevenci předčasného porodu – kazuistika

Pětatřicetiletá žena, sekundigravida, byla ve 24. týdnu gravidity vyšetřena pro mírné bolesti břicha a vaginální výtok. Gynekologické vyšetření v zrcadlech odhalilo kompletně spotřebované hrdlo a dilataci cervikálního kanálu v rozsahu 2–3 cm s prolapsem vaku blan. Při ošetření byl do horní části vaginy zaveden tampon s dezinfekčním prostředkem a pacientka byla odeslána na specializované pracoviště.

První gravidita byla zcela fyziologická. Pro další graviditu byla pacientka zařazena do programu IVF a po třetím cyklu došlo k těhotenství. Kvůli pozitivnímu screeningovému testu v 16. týdnu gestace byla o týden později provedena amniocentéza. Vyšetření karyotypu vyloučilo morbus Down s výsledkem 46, XX. Pozitivní bylo také mikrobiologické vyšetření na streptokok skupiny G (GBS), proto byl ženě v 16. a 20. týdnu aplikován klindamycin vaginální krém.

První den hospitalizace byly podány cefazolim, magnezium sulfát, petidin a dexametazon. Po šestnácti hodinách byla založena cerkláž, ke které byla připojena polypropylenová síťka. Po zákroku byl pacientce doporučen relativní klid na lůžku. Opakovaně byly kontrolovány CRP a výtěry z pochvy. Do 32. týdne gravidity byl třikrát týdně prováděn vaginální výplach dezinfekčním roztokem. Pacientka byla dále vyšetřována ultrazvukem.

Po chirurgické léčbě došlo k vymizení abdominální bolesti. CRP se pohybovalo kolem 5, nejvyšší hodnota byla 8. Vaginální výtěry byly vždy negativní. Sonograficky odpovídalo těhotenství délce gestace. V 38. týdnu byla cerkláž plánovaně odstraněna. Tři hodiny po odstranění a amniotomii porodila žena zdravé dítě o hmotnosti 2750 gramů, Apgar skóre 9, 10.

U pacientek s dilatací cervixu a prolapsem vaku blan se cerkláž se založením polypropylenové síťky zdá velmi slibnou metodou v prevenci předčasného porodu. Okluze síťkou chrání plodové obaly a zpevňuje dilatovaný cervix. Navíc zabraňuje vzniku a šíření infekce na plodové obaly.

(nes)

Zdroj: Lužnik M. Use of mesh cerclage in prevention of early preterm delivery: A promising new surgical method for women with dilated cervix and membráně herniation? Wiener Klinische Wochenschrift 2006;118.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.

Riziko předčasného porodu u pacientek s endometriózou

Předčasný porod stále zůstává velkým zdravotnickým problémem. U předčasně narozených dětí se mohou vyskytovat závažné komplikace.

Užití rekombinantního lidského laktoferinu v prevenci předčasného porodu

Předčasný porod může být vyvolán infekcí a působením zánětlivých mediátorů.Všechny novinky