Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 5.9.2008

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Hypnoterapie přispívá ke snížení aktivity zánětu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Vědci z londýnské Queen Mary School of Medicine and Dentistry se zabývali otázkou, zda může hypnóza ovlivnit některé zánětlivé markery typicky zvýšené při relapsu idiopatických střevních zánětů, a přispět tak ke snížení aktivity zánětu nebo reverzibilitě některých změn. Výsledkem jejich práce byl poznatek, že krátké sezení v hypnóze může přinést změny v koncentraci některých molekul u pacientů s ulcerózní kolitidou zpátky k normě.

Doktor Rampton, který stál v čele výzkumného týmu, spolu se svými kolegy zařadil do studie 17 pacientů v aktivním stadiu ulcerózní kolitidy. Hypnoterapie byla zaměřená na snížení aktivity zánětlivého procesu a celkovou relaxaci. Osm pacientů v kontrolní skupině během stejné doby poslouchalo hudbu podle své volby. U pacientů, kteří prošli hypnózou, byl pozorován pokles pulsu v průměru o sedm úderů za minutu a snížení průtoku krve o 18 %.

Koncentrace IL-6 v séru se dokonce snížila o 53 %. Výrazně poklesly i rektální zánětlivé markery. Hladina substance P uvolňované rektální mukózou poklesla o 81 %, hladina IL-13 poklesla o 53 % a koncentrace histaminu zaznamenala pokles o 35 %. U kontrolní skupiny nebyl v koncentraci výše zmíněných markerů pozorován žádný rozdíl.

Podle doktora Ramptona by tato studie mohla být impulsem pro řádné klinické testy, které by prokázaly, zda dlouhodobější zařazení hypnózy mezi terapeutické postupy užívané u idiopatických střevních zánětů může mít pozitivní vliv na stav pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou.

Ke zmírnění nepříjemných symptomů u pacientů s IBD a se syndromem dráždivého tračníku bývá hypnóza individuálně využívána již delší dobu. Sugesce, které je v hypnóze možné dosáhnout, umožňuje snížit průtok krve, ovlivnit hormonální hladiny i jiné funkce, které za normálních okolností nejsou pod naší volní kontrolou. Předpokládá se, že hypnóza může u pacientů s IBD snižovat aktivitu zánětu, odstranit nevolnost nebo zmírnit bolesti a křeče.

Zdroj:


Am J Gastroenterol 2008;103:1460–1469.

(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Omega-3 mastné kyseliny remisi Crohnovy choroby neudrží

Díky svým protizánětlivým účinkům se omega-3 mastné kyseliny v rámci léčby Crohnovy choroby používají jako podpora hojení postižené střevní sliznice, což má mimo jiné posílit remisi onemocnění a oddálit až znemožnit její relaps. Výsledky nových klinických studií však ukazují, že podávání omega-3 mastných kyselin relapsu nemoci nezabrání o nic lépe než placebo.

Transfer jednoho embrya snižuje riziko předčasného porodu

Studie, kterou provedli lékaři v belgickém Gentu, srovnává účinek transferu jednoho a dvou embryí na výsledky jednočetné gravidity.

Exprese aromatázy u pacientek s endometriózou

Podle výzkumu španělských vědců se u pacientek s endometriózou zvyšuje exprese aromatázy a stupeň exprese koreluje s tíží onemocnění. Aromatáza je enzym ze skupiny cytochromů P 450, který se vyskytuje u žen s endometriózou, avšak není produkován buňkami endometria u zdravých žen.Všechny novinky