Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Helminti a hygienická hypotéza vzniku nespecifických střevních zánětů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.8.2009

Helminti a hygienická hypotéza vzniku nespecifických střevních zánětů

Helminti neboli červi jsou cizopasné organismy, které se na této planetě vyvíjely více než sto milionů let. Během této doby se jim podařilo zdokonalit různé mechanismy, které jim umožňují přežívat v hostitelském organismu, často ve střevním traktu. K druhům, jež mohou kolonizovat lidské tělo, patří především motolice, tasemnice a hlístice. Ještě na počátku dvacátého století byly nákazy červy rozšířeny téměř celosvětově. V dnešní době se s nimi setkáme spíše u obyvatel méně rozvinutých zemí, přesto se počet nositelů nevítaných cizopasníků odhaduje na jednu miliardu.

Nespecifické střevní záněty (dále „NSZ“) jsou pravděpodobně výsledkem neadekvátně intenzivní imunitní reakce na obsah ve střevním lumenu. Je zřejmé, že faktory prostředí zde hrají velkou roli. Tzv. „hygienická hypotéza“ předpokládá, že vyrůstání dětí v extrémně čistých podmínkách má negativní vliv na správný vývoj imunitního systému, což může vést v pozdějším věku k různým imunologickým chorobám, včetně NSZ. Důležitým faktorem přispívajícím k jejich vzniku je také absence expozice cizopasným červům v moderních a vyspělých zemích.

Aby mohli červi hostitele úspěšně kolonizovat a přežívat v něm, musí nejprve přemoci jeho imunitní systém. Dokážou rozpoznat místní změny jimi osídleného prostředí, podmíněné imunitní obrannou reakcí na jejich přítomnost. Tuto hostitelskou odpověď jsou však helminti do jisté míry schopni potlačit. Interagují s imunitou přirozenou i získanou, aby stimulovali imunitní regulační okruhy a tlumili dráhy vedoucí k abnormální zánětlivé reakci.

Ve Spojených státech amerických a jiných zemích vědci nyní intenzivně zkoumají první prototypy terapie využívající cizopasné červy v boji proti imunologickým chorobám. Je však ještě třeba naplánovat další a pokročilejší studie ohledně této problematiky.

Zdroj:

 1. Inflamm Bowel Dis. 2009 Jan; 15 (1): 128–33.
 2. (gepi)

   

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Narušená funkce imunity u nespecifických střevních zánětů

  V trávicím traktu funguje systém imunologické tolerance, spočívající hlavně v omezení zánětlivé reakce na antigeny z přijímané potravy a na antigeny mnoha bakterií přítomných ve střevě. Pokud je tento komplexní systém narušen chemickým či jiným patologickým zásahem, výsledná imunitní odpověď může u geneticky predisponovaného jedince vyústit v nespecifický střevní zánět.

  Zachování fertility u onkologických pacientů

  Zvyšující se počet přežívajících mladých onkologických pacientů je důvodem k hledání nových přístupů ke zlepšení jejich života včetně zachování fertility.

  N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

  Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.  Všechny novinky