Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Gonádové dysfunkce u morbidně obézních adolescentních dívek

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 27.6.2014

Gonádové dysfunkce u morbidně obézních adolescentních dívek

Cílem studie bylo popsání dysfunkcí gonád a zhodnocení výskytu syndromu polycystických ovarií (PCOS) u adolescentních dívek s metabolickým syndromem (MeS).

Syndrom polycystických ovarií je častou příčinou ztráty ovulace a klinického či biochemického hyperandrogenismu. Jde o nejrozšířenější endokrinopatii u žen v produktivním věku. Riziko tohoto syndromu stoupá spolu s obezitou. Vyskytuje se u 25 % žen s nadváhou či obezitou 1. stupně, a dokonce u 35 % morbidně obézních žen. 43–50 % žen se syndromem polycystických ovarií je postiženo metabolickým syndromem.

Adolescenti s metabolickým syndromem trpí mnoha komorbiditami, mimo jiné hypertenzí, spánkovou apnoí, hyperlipidémií a depresemi. Nicméně gonádové dysfunkce nebyly u těchto pacientů dosud podrobně zkoumány. V dosavadní literatuře existují zmínky o amenoree, nepravidelném menstruačním cyklu, hirsutismu a syndromu polycystických ovarií u adolescentních dívek zařazených do programu bariatrické chirurgie. Problému polycystických ovarií ve spojitosti s metabolickým syndromem je podle autorů studie nutno se věnovat, protože výskyt dětské obezity nezadržitelně roste a 77 % obézních dětí zůstává obézních i v dospělosti.

Studie se zúčastnilo 174 dívek zařazených mezi lety 2006 a 2013 do programu bariatrické chirurgie na Kolumbijské univerzitě. Po vyřazení 76 dívek, které nesplňovaly podmínky studie, bylo analyzováno 98 z nich. Tyto dívky byly rozděleny do 4 skupin: dívky se syndromem polycystických ovarií (n = 24), nepravidelným menstruačním cyklem (n = 25), zvýšenou hladinou testosteronu (n = 6) a kontrolní skupina (n = 43). Dívky s průměrným BMI 46,6 byly ve věku 13–19,6 roku.

Metabolický syndrom podle modifikovaných Cookových kritérií byl diagnostikován u celkem 32 dívek (33 %). Šest jich bylo ve skupině s polycystickými ovariemi, 7 ve skupině s nepravidelnou menstruací, 4 dívky byly ze skupiny se zvýšenou hladinou testosteronu a 15 z kontrolní skupiny. Syndrom polycystických ovarií nebyl spojen s vyšší hodnotou BMI.

Z výsledků studie vyplývá, že na rozdíl od dospělých nejsou u adolescentů syndromy polycystických ovarií a metabolický syndrom příčinně propojeny.

(jez)

Zdroj: Vivian Chin, M. D., Marisa Censani, M. D., Gonadal dysfunction in morbidly obese adolescent girls, Fertil Steril 2014; 101: 1142–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání tří metod hodnocení poškození DNA a jaderného obsahu proteinů spermií

TUNEL-test a kometová analýza mají v predikci výstupů metod asistované reprodukce lepší prognostický význam než vyšetření chromatinu průtokovou cytometrií.

Gynekologické operace a uchování fertility

V poslední době se stále více střetávají dva úhly pohledu v oblasti gynekologických operací. Na jedné straně stojí zastánci klasických gynekologických operací, na straně druhé se ozývají hlasy varující před možným ovlivněním plodnosti ženy. Výsledkem by měla být úzká mezioborová spolupráce chirurgů a specialistů na reprodukční medicínu.

Ovariální cysty a neplodnost – kdy je racionální užití chirurgického řešení

Příčinná souvislost mezi ovariálními cystami a neplodností je stále předmětem živých debat na odborné půdě. Kdy užít chirurgické metody a také jaké, je předmětem hned několika studií.Všechny novinky