Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Genitální tuberkulóza jako nejčastější příčiny tubární infertility u žen v Indii

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 3.11.2008

Genitální tuberkulóza jako nejčastější příčiny tubární infertility u žen v Indii

Tuberkulózou indukovaná obstrukce vejcovodů stojí za téměř polovinou všech případů tubární infertility u žen, které v Indii vyhledají centrum asistované reprodukce. V Indii byly analyzovány záznamy 140 žen, které podstoupily fertilizaci in vitro v první polovině roku 2007 (leden–červen).

Z tohoto celkového počtu byla u sedmdesáti (to jest u poloviny) diagnostikována tubární infertilita. V této skupině pak byla genitální tuberkulóza (TBC) identifikována u třiceti čtyř žen, tj. u 48,5 %. Padesát osm pacientek (82,8 %) absolvovalo v minulosti terapii genitální či extragenitální formy TBC a u poloviny z nich byl při diagnostické hysteroskopii normální nález. Pouze osm pacientek udávalo menstruační obtíže jako hypomenoreu či sekundární amenoreu.

Klinické známky tuberkulózního postižení ženského pohlavního ústrojí jsou nespecifické, kromě zmíněné neplodnosti je to bolest, nepravidelná menstruace a velmi často se jedná o asymptomatický průběh. Během probíhající tuberkulózy pohlavního traktu je otěhotnění velmi vzácné, případně je komplikováno ektopickou graviditou či spontánními potraty. Diagnostika onemocnění není jednoduchá, původce je obtížně detekovatelný a izolovatelný v laboratoři. Definitivně bývá diagnóza stanovena až biopsií endometria, z bioptického vzorku získaného laparoskopicky či kultivací menstruační tekutiny a vaginálního sekretu.

Děložní dutina může být obliterována adhezemi a synechiemi, běžná je také obstrukce tuby – hydrosalpinx nebo pyosalpinx – a dilatace terminálních segmentů. V konečných stadiích se tuba stává rigidní díky fibróze, je výrazně omezená její peristaltika a vejcovody připomínají svým vzhledem trubice. Z dalších příznaků lze zmínit možnost vzniku peritonitidy, kalcifikace pyosalpingu či lymfatických uzlin a tuboovariální abscesy.

(pes)

Zdroj: Gynecology and Obstetrics, August 2008; 278; 325–327.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Opakovaná kryokonzervace blastocyst může vést k úspěšné graviditě

Zajímavou kazuistiku popsali lékaři z amerického Texasu, kteří provedli úspěšný kryoembryotransfer (KET) při použití znovu zamrazených a rozmrazených blastocyst. U šestadvacetileté pacientky byla in vitro fertilizace (IVF) s embryotransferem provedena kvůli syndromu polycystických ovarií a mužskému faktoru neplodnosti

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Paradox ženské plodnosti: klesající plodnost u starších žen, ale také vyšší výskyt dizygotních dvojčat

Pokročilý věk žen je spojen s klesající plodností vzhledem ke sníženému počtu a kvalitě oocytů. Ovšem ukazuje se, že u gravidních žen je asociován také s vyšším výskytem dizygotních dvojčat. Studie nizozemských vědců si dala za cíl prozkoumat tento zvláštní fenomén, který dosud nebyl jednoznačně vysvětlen.Všechny novinky