Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Fekální laktoferin – nový marker, který odliší zánětlivé střevní onemocnění od syndromu dráždivého tračníku?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 10.10.2010

Fekální laktoferin – nový marker, který odliší zánětlivé střevní onemocnění od syndromu dráždivého tračníku?

Nespecifické střevní záněty (IBD) a syndrom dráždivého tračníku (IBS) jsou nemoci, které se mohou často prezentovat podobnými symptomy. Proto bývá jejich rozlišení někdy obtížné a může tak dojít k prodlení při zahajování cílené terapie. Studie britských autorů se zabývala hledáním nového markeru zánětu, přičemž svoji pozornost vědci zaměřili na využití fekálního laktoferinu u pacientů s IBD, IBS a u zdravých kontrolních osob.

Do studie bylo zařazeno 137 pacientů se syndromem dráždivého tračníku, 126 pacientů s ulcerózní kolitidou (UC), 104 pacientů s Crohnovou nemocí (CD) a 98 zdravých dobrovolníků. Množství laktoferinu ve stolici bylo stanoveno metodou ELISA. Aktivita onemocnění u pacientů s IBD byla hodnocena za pomoci modifikovaného indexu aktivity podle Harvey-Bradshaw.

Střední koncentrace laktoferinu činila 0 ± 1,4 ug/g u pacientů se syndromem dráždivého tračníku, 6,6 ± 42 ug/g u pacientů s ulcerózní kolitidou, 4 ± 12,7 ug/g u pacientů s Crohnovou nemocí a 0,5 ± 2 ug/g u zdravých dobrovolníků. Hladina laktoferinu byla významně vyšší u pacientů s IBD ve srovnání se skupinou pacientů s IBS nebo zdravých dobrovolníků (p < 0,001). Střední koncentrace laktoferinu byla také významně vyšší u pacientů s aktivním střevním zánětlivým onemocněním nežli u pacientů v klidovém stadiu nemoci (p < 0,001 pro UC a p = 0,002 pro CD). Senzitivita laktoferinu v odlišení aktivního IBD od IBS nebo zdravých dobrovolníků byla 67 %, specificita 96 %, pozitivní a negativní prediktivní hodnoty byly 87 % a 86,8 %.

Z uvedených výsledků vyplývá, že laktoferin je užitečným parametrem při rozlišování IBD a IBS. V praxi může být využíván jako doplňující vyšetření k již rutinně sledovaným krevním parametrům při identifikaci pacientů s aktivním střevním zánětem.

(mik)

Zdroj:

  1. Alimentary Pharmacology & Therapeutics 2010;31(12):1365-1370. doi: 10.1111/j.1365-2036.2010.04306.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv metforminu na hladinu hormonů po porodu u žen s PCOS a jejich novorozenců

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je heterogenní klinická jednotka charakterizovaná oligoamenoreou, hyperandrogenismem a polycystickými ovarii. Některé studie vyslovily domněnku familiárního výskytu, avšak zodpovědný gen se zatím nepodařilo identifikovat.

Vliv agonistů dopaminu na výskyt a závažnost ovariálního hyperstimulačního syndromu u IVF/ICSI cyklů

Ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS) je vážná komplikace ovariální stimulace vyskytující se v 1–14 % všech IVF/ICSI cyklů. OHSS může být provázen masivním zvětšením vaječníků, ascitem, hydrotoraxem, poruchou funkce jater a ledvin a vést až ke zrušení IVF cyklu.

Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek.Všechny novinky