Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.12.2009

FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí

Podle analýzy americké FDA (Food and Drug Administration) zvyšují inhibitory TNF riziko lymfomů a dalších malignit u pediatrických pacientů, kterým jsou tyto léky podávány pro léčbu zánětlivých onemocnění, jako je například juvenilní revmatoidní artritida nebo Crohnova nemoc.

TNF inhibitory jsou monoklonální protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru, jehož nadbytek hraje u chronických zánětlivých onemocnění důležitou roli. Do skupiny TNF inhibitorů patří následující léky:

  • infliximab (Remicade),
  • etanercept (Enbrel),
  • adalimumab (Humira),
  • certolizumab pegol (Cimzia),
  • golimumab (Simponi).
FDA se u dětí léčených infliximabem, etanerceptem nebo adalimumabem, většinou v kombinaci s imunosupresivní léčbou, podařilo identifikovat 48 případů malignit, včetně 11, které vyústily v úmrtí pacientů. TNF inhibitory certolizumab a golimumab, které se začaly využívat teprve nedávno, nebyly do analýzy zahrnuty, neboť nebyly v době studie zdaleka tak rozšířené jako výše zmíněná trojice monoklonálních protilátek.

Téměř v polovině popsaných malignit šlo o lymfomy, vyskytla se ale i leukemie, maligní melanom a nádory solidních orgánů. FDA požaduje, aby všechny léky ze skupiny TNF inhibitorů obsahovaly varování, že mohou zvyšovat riziko nádorových onemocnění u dětí, i v příbalovém letáku.

FDA doporučuje, aby lékaři zvýšené riziko vzniku maligního onemocnění ještě před nasazením TNF inhibitorů řádně probrali s rodinami dětí, u kterých je léčba zvažována. Také je třeba monitorovat všechny malignity vzniklé v průběhu i po ukončení léčby. Toto upozornění se týká i nově vzniklé či progredující psoriázy.

(hak)

Zdroj:Bridget M. Kuehn, TNF Blocker Risks, JAMA 2009; 302 (11): 1162.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Proč a kdy přeruší neplodné páry léčbu sterility?

Značná část neplodných párů přeruší léčbu sterility, aniž by dosáhla těhotenství. Většina studií zabývajících se nedokončením terapie je spojena s IVF. Autoři citované studie si kladli za cíl zjistit počty nedokončení léčby neplodnosti ve všech rozličných časových etapách.

Pentasa nově ve formě rektální suspenze

Kombinované podání PENTASY (mesalazin) v perorální formě a ve formě rektální suspenze dosahuje lepších výsledků než samotná perorální terapie u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou - výsledky randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie.

Je cytomegalovirová infekce příčinou neplodnosti?

Cílem popisované studie bylo zjistit přítomnost cytomegalovirové (CMV) infekce u partnera či partnerky z páru sledovaného pro sníženou schopnost početí a dále analyzovat vztah infekce CMV s klinicky relevantními parametry ženské či mužské neplodnosti.Všechny novinky