Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Expozice spermatu v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 3.7.2013

Expozice spermatu v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím

Pohlavní styk v období menstruace je praktikován 3–30 % sexuálně aktivních žen. Je prokázáno, že imunita sliznice ženských pohlavích orgánů je řízena pohlavními hormony a je pozměněna právě v období menstruace. Těmito fakty se inspirovala nedávno publikovaná studie z čínského akademického prostředí. Studie si klade za cíl objasnit, zda nechráněný pohlavní styk v menstruačním období může zvýšit produkce protilátek proti spermiím v ženském organismu.

Do studie byly zahrnuty dvě skupiny žen. První skupinu tvořilo 27 žen uvádějících pravidelný vaginální pohlavní styk během menstruace a majících stanovenou diagnózu neplodnosti. Do druhé, kontrolní skupiny bylo zařazeno 30 žen léčících se rovněž pro neplodnost, ale bez výše zmiňované sexuální praktiky. U všech žen pak byla stanovena koncentrace protilátek proti spermiím.

Výsledky sice neodhalily žádný výskyt extrémně vysokých hodnot protilátek proti spermiím, nicméně byl nalezen statisticky významný rozdíl (s hladinou pravděpodobnosti menší než 0,05) ve výskytu protilátek proti spermiím, který autoři označili jako subpozitivitu. Ve skupině žen praktikujících sex v menstruačním období bylo subpozitivních 6 žen, tj. 22,2 %, a v kontrolní skupině pouze 1 pacientka, tj. 3,3 %. Navíc šest subpozitivních žen z první skupiny bylo dále sledováno po dobu dvou let od stanovení protilátek a tři z nich otěhotněly po zavedení používání prezervativu v menstruačním období.

Závěr studie je tedy takový, že nechráněný pohlavní styk v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím, přestože přesná kauzalita s příčinou neplodnosti nebyla z dostupných dat spolehlivě objasněna.

(bak)

Zdroj: Wang Y. X. et al.  Sperm exposure during menses is a risk factor for developing antisperm antibody (ASA) in female. Arch Gynecol Obstet. Publikováno online 10. května 2013; doi: 10.1007/s00404-013-2883-z

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zachování fertility u žen s rakovinou

Léčba rakoviny je stále úspěšnější a díky tomu vzrůstá počet mladých žen, které podstoupily tuto terapii. Jelikož radioterapie i chemoterapie mohou vést k neplodnosti, je na místě položit si otázku, co nabídnout ženám, které by ještě chtěly založit rodinu.

Tradiční role pohlaví, uzavřené manželství a dobrý zdravotní stav snižují stres spojený s neplodností

Maďarská studie u osob s poruchami plodnosti nedávno ukázala, že stres spojený s neplodností je nižší u osob s tradičním pojetím rolí pohlaví v partnerském vztahu, s dobrým zdravotním stavem a při uzavřeném manželství.

Možná spojitost IVF a autismu u dětí takto počatých?

Metody asistované reprodukce prodělaly v uplynulých letech bouřlivý vývoj. Průběh těhotenství a zdraví dětí narozených po IVF je sledován.Všechny novinky