Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dysplazie jsou u pacientů s UC častější v distálních než proximálních oddílech kolon

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 8.8.2011

Dysplazie jsou u pacientů s UC častější v distálních než proximálních oddílech kolon

U pacientů s dlouhotrvající ulcerózní kolitidou (UC) doporučují současná guidelines zaměřená na sledování a časný záchyt dysplazií provedení kolonoskopie s odběrem mnohočetných biopsií ze všech čtyř kvadrantů v rozsahu každých 10 cm kolon. Nicméně ani to nemusí být dostatečné v případě, že je neoplastická léze lokalizovaná zejména v oblasti kolorekta. Cílem studie amerických autorů bylo proto určit, jestli existují jisté rozdíly v anatomické distribuci dysplazií nalezených u pacientů s UC, kteří podstoupili screeningovou kolonoskopii.

Z databáze čítající přes 700 pacientů s UC, kteří podstoupili dvě nebo více kontrolních kolonoskopií mezi lety 1994 a 2006, vybrali autoři všechny pacienty s plochou (endoskopicky neviditelnou) dysplazií lehkého stupně (fLGD) nebo pokročilou neoplazií (kolorektální karcinom, CRC nebo dysplazie těžkého stupně, HGD). S cílem odhalit anatomickou lokalizaci všech dysplastických lézí byly přezkoumány dostupné histopatologické záznamy. Fisherův exaktní test byl pak použit k porovnání četnosti neoplazií v různých segmentech kolon.

Autoři identifikovali 103 pacientů, kteří dospěli do některého ze stadií neoplazie (fLGD, HGD, CRC). Tito pacienti podstoupili celkem 396 kolonoskopií. Průměrný věk v době provedení první screeningové kolonoskopie byl 48,6 roku s průměrnou dobou trvání nemoci (UC) 18,2 roku, přičemž u 100 % pacientů se jednalo o extenzivní UC. U 55 pacientů došlo k rozvoji pokročilé neoplazie. V oblasti rektosigmoidea byl nalezen signifikantně vyšší počet biopsií pozitivních na přítomnost pokročilé nebo i jakékoliv neoplazie oproti ostatním segmentům kolon (P < 0,0007). 71,2 % ze všech pokročilých neoplazií bylo lokalizováno v rektosigmatu.

Většina dysplastických lézí detekovaných v rámci preventivního sledování byla tedy lokalizována v oblasti rektosigmoidea. Endoskopisté by proto měli zvážit odebrání většího procenta biopsií z těchto segmentů ve srovnání s proximálnějšími oddíly střeva.

(mik)

Zdroj: Goldstone, R., Itzkowitz, S., Harpaz, N. and Ullman, T. Dysplasia is more common in the distal than proximal colon in ulcerative colitis surveillance. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 7. července 2011; doi: 10.1002/ibd.21809

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pediatrická modifikace Montrealské klasifikace IBD: Pařížská klasifikace

Crohnova nemoc (CD) a ulcerózní kolitida (UC) představují komplexní onemocnění s některými společnými a mnoha unikátními predisponujícími geny.

Prevalence a léčba anémie u dětí, adolescentů a dospělých s IBD

Děti a adolescenti se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) trpí častěji Crohnovou nemocí (CD) než ulcerózní kolitidou (UC) a jejich nemoc bývá často více extenzivní a závažná, než je tomu u dospělých.

Gastroezofageální reflux a příznaky dráždivého tračníku zhoršují kvalitu života pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty

Závěry studie gastroenterologické skupiny z britského Sheffieldu potvrzují údaje o vyšší prevalenci příznaků gastroezofageálního refluxu a dráždivého tračníku v populaci pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty.Všechny novinky