Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Cytokiny jako prediktor gravidity u pacientek léčených metodou IVF – ISCI

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 16.9.2010

Cytokiny jako prediktor gravidity u pacientek léčených metodou IVF – ISCI

Fyziologická funkce ovarií je ovlivňována řadou regulačních mechanismů, mezi které zahrnujeme steroidní hormony, gonadotropiny, růstové faktory a cytokiny. Imuno-endokrinologickou souhru zajišťují imunitní buňky ovaria prostřednictvím solubilních faktorů, zejména cytokinů. Imunitní buňky i cytokiny hrají důležitou roli i v regulaci změn endometria během menstruačního cyklu.

Je dobře známo, že cytokiny jsou vysoce důležité při reprodukčním procesu, zahrnujícím folikulární vývoj, ovulaci, fertilizaci a vývoj embrya. Role cytokinů byla podrobně zkoumána během kontrolované ovariální stimulace (COS) při IVF, při které však dochází k řadě odlišností od přirozeného cyklu. Autoři studie se zaměřili na vyšetřování hladin cytokinů a hormonů v séru žen, které se podrobily COS a ISCI. Mezi vyšetřované parametry patřily interleukiny (IL)-8, IL-6, IL-1b, IL-10, IL-12, tumor nekrosis faktor (TNF) a leukemie-inhibiční faktor (LIF) a hormony FSH, estradiol, progesteron, Antimüllerův hormon (AMH) a inhibin-B.

Studie se zúčastnilo 96 pacientek, které podstoupily metodu ISCI v centru asistované reprodukce v brazilském São Paulu v letech 2007–2008. Věk pacientek byl v rozmezí 22–43 let a všechny pacientky měly pravidelný menstruační cyklus a měly zachována obě ovaria, BMI menší než 35 kg/m2, hodnotu bazálního FSH pod 14 IU/ml a bazálního E2 pod 70 pg/ml.

Hodnota pregnancy rate v tomto souboru činila 25,3 %. Přítomnost sérového IL-1b pozitivně ovlivnila implantační hodnotu (P = 0,004) a zvýšila šanci na otěhotnění až 15×. Dále bylo zjištěno, že hladina detekovaného IL-1b byla vyšší u pacientek, které otěhotněly (62,5 %), ve srovnání se skupinou, u kterých k otěhotnění nedošlo (37,5 %). Hodnota LIF byla nedetekovatelná ve všech vzorcích séra, ostatní vyšetřované faktory neměly dopad na klinický nález pacientek.

Závěrem bylo konstatováno, že detekovatelné hladiny IL-1b v séru v den odběru oocytů u pacientek s COS a ISCI jsou pozitivním prediktorem pro úspěšnou implantaci a následnou graviditu.

(moa)

Zdroj: Cytokine and hormonal profile in serum samples of patients undergoing controlled ovarian stimulation: interleukin-1b predicts ongoing pregnancy. Human Reproduction, Vol. 25, No. 8 pp. 2101–2106, 2010, publikováno on-line před tiskem dne 24. června 2010, doi: 10.1093 /humrep /deq171

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin po lokální aplikaci do mukózy rekta

Mesalazin patří mezi nejčastěji užívané léky v terapii střevních zánětů. Hojně se používá například při léčbě ulcerózní kolitidy. Jaké jsou jeho koncentrace přímo po lokální aplikaci na sliznici rekta, zjišťovali italští lékaři z fakultní nemocnice při University of L’Aquila.

Psychiatrická onemocnění a terapie neplodnosti

Neplodnost je obecný lékařský a sociální problém, postihující 10–15 % párů během jejich života. Je provázena emočním distresem a smutkem a řada pacientů ji považuje za nejrušivější zážitek v životě.

Nové poznatky ve výzkumu probiotik

Za posledních pár let došlo k výraznému pokroku ve výzkumu probiotik, jehož cílem je zejména ozřejmit mechanizmus jejich účinku. Různé genomické a proteomické studie odhalují geny a proteiny podílející se na adaptaci probiotik v těle hostitele. Studie na buněčných kulturách a zvířecích modelech zdůrazňují úlohu probiotik při vývoji střeva, výživě, udržení mikrobiální rovnováhy, jejich cytoprotektivní efekt, bariérovou funkci a roli v oblasti přirozené imunity či zánětu.Všechny novinky