Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Akupunktura může zvýšit úspěšnost IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.8.2009

Akupunktura může zvýšit úspěšnost IVF

Akupunktura provedená současně s embryotransferem signifikantně zvyšuje šanci na klinické těhotenství. Lékaři z univerzity v americkém Baltimoru provedli metaanalýzu 7 studií, kterých se účastnilo celkem 1 366 pacientek. Cílem bylo porovnat výsledky při akupunktuře uskutečněné do jednoho dne od provedeného embryotransferu s imitovanou akupunkturou nebo bez jakékoli podpůrné léčby.

Akupunktura může zprostředkovávat uvolnění neurotransmiterů, které stimulují sekreci hormonu uvolňujícího gonadotropin a tím ovlivňovat menstruační cyklus, ovulaci a fertilitu. Podle doktora Manheimera může dále akupunktura třeba stimulovat jak prokrvení dělohy utlumením aktivity sympatiku, tak i produkci endogenních opioidů, což způsobí snížený průtok krve v centrálním nervovém systému a utlumení stresové biologické odpovědi organismu.

Akupunktura je v Číně užívaná po staletí k léčbě poruch ženského reprodukčního systému. Předběžná fakta z provedené studie naznačují, že akupunktura provedená v těsné souvislosti s embryotransferem zvyšuje počty úspěšných těhotenství a porodů živých dětí u žen, které podstupují fertilizaci in vitro.

K dalšímu objasnění vztahu mezi počtem těhotenství a efektivitou současně prováděné akupunktury bude zapotřebí dalších randomizovaných studií. Pokud ale akupunktura zvyšuje pravděpodobnost úspěchu na klinické těhotenství během individuálního cyklu IVF, klesá pravděpodobnost potřeby následujícího cyklu. I v případě malého zvýšení pravděpodobnosti úspěchu při IVF by se snížila celková finanční náročnost léčby, neboť cena akupunktury je ve srovnání s cenou IVF zanedbatelná.

(skl)

Zdroj: BMJ 2008; 336: 545–549 (8 March), DOI: 10.1136/bmj.39471.430451.BE

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Narušená funkce imunity u nespecifických střevních zánětů

V trávicím traktu funguje systém imunologické tolerance, spočívající hlavně v omezení zánětlivé reakce na antigeny z přijímané potravy a na antigeny mnoha bakterií přítomných ve střevě. Pokud je tento komplexní systém narušen chemickým či jiným patologickým zásahem, výsledná imunitní odpověď může u geneticky predisponovaného jedince vyústit v nespecifický střevní zánět.

Zachování fertility u onkologických pacientů

Zvyšující se počet přežívajících mladých onkologických pacientů je důvodem k hledání nových přístupů ke zlepšení jejich života včetně zachování fertility.

N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.Všechny novinky