Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 22.10.2008

Aktivní uhlí v léčbě anální fistuly u Crohnovy nemoci

Tým japonských vědců pod vedením Y. Fukudy zjistil, že perorálně podávané aktivní uhlí může u pacientů s Crohnovou nemocí a anální fistulou vést ke zlepšení stavu. Anální fistuly jsou jednou z častých komplikací Crohnovy nemoci. Cílem studie bylo zvážit účinnost perorálně podávaného sférického adsorpčního uhlí (AST-120) při léčbě análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

V této multicentrické randomizované studii kontrolované placebem byl pacientům s Crohnovou nemocí, kteří měli nejméně jednu aktivní anální fistulu, podáváno aktivní uhlí nebo placebo po dobu osmi týdnů. Za zlepšení stavu bylo pokládáno snížení počtu pozorovaných fistul o 50 % nebo více. Remise byla definována jako uzavření všech fistul po 4 i 8 týdnech. Současně byl posouzen také index perianální aktivity nemoci (PDAI - Perianal Disease Activity Index) a index aktivity Crohnovy nemoci (CDAI – Crohn’s Disease Activity Index).

Studie se zúčastnilo celkem 57 pacientů, z nichž sedmadvaceti bylo podáno aktivní uhlí (AST-120) a třiceti placebo. Zlepšení stavu bylo pozorováno u 37 % pacientů ve skupině AST-120 a u 10 % pacientů, kterým bylo podáno placebo. Remise nastala u 29,6 % pacientů léčených aktivním uhlím a u 6,7 % pacientů z kontrolní skupiny. Stejně tak došlo ke znatelnému zlepšení indexu aktivity Crohnovy nemoci i indexu perianální aktivity nemoci.

Léčba AST-120 byla pacienty velmi dobře tolerována, v průběhu studie nebyly pozorovány žádné život ohrožující nežádoucí účinky. Závěrem japonských lékařů je tvrzení, že AST-120 je vhodnou alternativou a doplněním dosavadní léčby análních fistul u pacientů s Crohnovou nemocí.

Zdroj:

     
-->
 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Paradox ženské plodnosti: klesající plodnost u starších žen, ale také vyšší výskyt dizygotních dvojčat

Pokročilý věk žen je spojen s klesající plodností vzhledem ke sníženému počtu a kvalitě oocytů. Ovšem ukazuje se, že u gravidních žen je asociován také s vyšším výskytem dizygotních dvojčat. Studie nizozemských vědců si dala za cíl prozkoumat tento zvláštní fenomén, který dosud nebyl jednoznačně vysvětlen.

U žen po čtyřicátém roce věku není těhotenská ztráta po IVF prediktorem dalšího těhotenství

Řada dříve publikovaných studií dokládá, že ženy po 40. roce jsou neplodné ve 30 % případů, po 45. roce je až 64 % neplodných žen. Se zvyšujícím se věkem klesá také úspěšnost IVF. Pouze 28 % žen po čtyřicítce a 9,6 % žen po 43. roku porodí dítě pomocí IVF. Žádná dosavadní studie neudává graviditu po IVF s vlastními oocyty u žen, které jsou starší 46 let.

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...Všechny novinky