Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antitrombotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Venotonika zvyšují kvalitu života pacientů s chronickou žilní insuficiencí

Specializace: angiologie dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antitrombotika

Vydáno: 15.1.2016

Venotonika zvyšují kvalitu života pacientů s chronickou žilní insuficiencí

V randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii prokázala venotonika (diosmin + hesperidin, aminaphthon a kumarin + troxerutin) u pacientů s chronickou žilní insuficiencí zlepšení kvality života.

Brazilská studie publikovaná v časopise Phlebology v roce 2013 je jednou z mála studií, které přímo porovnávaly různá venotonika z hlediska účinnosti na objektivní parametry a kvalitu života za placebové kontroly. Zařazeno bylo 136 pacientů s chronickou žilní insuficiencí stupně 2–5 dle klasifikace CEAP. Pacienti byli randomizováni k užívání mikronizovaného diosminu + hesperidinu, aminaphthonu, kumarinu + troxerutinu nebo placeba. Sledované parametry zahrnovaly objem dolních končetin měřený vodní pletysmografií, rozsah tibiotarzální pohyblivosti měřený podle úhlu v tibiotarzálním kloubu a kvalitu života hodnocenou podle dotazníku specifického pro pacienty s chronickou žilní insuficiencí.

Výsledky získané od 127 pacientů, kteří dokončili studii, ukázaly významné zlepšení kvality života u všech venotonik v porovnání s placebem. Největšího počtu pacientů se zmenšením objemu dolní končetiny alespoň o 100 ml bylo dosaženo ve skupině s diosminem + hesperidinem. Nebyl pozorován žádný vliv venotonik na pohyblivost tibiotarzálního kloubu.

Tato studie potvrdila příznivý vliv venotonik na kvalitu života u pacientů s chronickou žilní insuficiencí v porovnání s placebem.

(zza)

Zdroj: Belczak S. Q., Sincos I. R., Campos W. Veno-active drugs for chronic venous disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled parallel-design trial. Phlebology 2013 May 16; 29 (7): 454–460.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Souhrn doporučení pro diagnostiku a léčbu chronických žilních onemocnění

Česká kardiologická společnost doporučuje následující postupy v diagnostice a léčbě chronické žilní insuficience a primárních varixů:

Podle parametrů refluxu v povrchových žilách lze odlišit stadia chronické žilní insuficience

Průměrná a vrcholová rychlost refluxu v povrchových žilách dolních končetin a jeho celkový objem měřené duplexní ultrasonografií souvisejí se stadiem chronické žilní insuficience. Japonským autorům se podařilo stanovit i hraniční hodnoty těchto parametrů, které odliší časná a pokročilá stadia.Všechny novinky