Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antitrombotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Venotonika jsou vhodnými přípravky v léčbě hemoroidů

Specializace: angiologie dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antitrombotika

Vydáno: 17.1.2016

Venotonika jsou vhodnými přípravky v léčbě hemoroidů

V metaanalýze 16 studií prokázala venotonika zahrnující přírodní i syntetické přípravky statisticky významný přínos v léčbě hemoroidů a zmírnění příznaků po hemoroidektomii.

Britští autoři provedli v roce 2012 průzkum literatury s cílem zhodnotit vliv venotonik na zmírnění projevů, příznaků a závažnosti hemoroidálního onemocnění. V databázích Cochrane, MEDLINE a EMBASE vyhledali randomizované kontrolované studie věnované této problematice. Výběr a zařazení studií do metaanalýzy prováděli nezávisle dva odborníci. Identifikovali 24 odpovídajících studií, z nichž bylo 8 vyřazeno z důvodu nízké kvality metodologie.

Metaanalýza dat prokázala statisticky významný přínos venotonik z hlediska zmírnění pruritu (poměr šancí [OR] = 0,23, p = 0,02), krvácení (OR = 0,12, p = 0,0002), krvácení po hemoroidektomii (OR = 0,18, p = 0,004), výtoku (OR = 0,12, p = 0,0008) i celkových příznaků (OR = 15,99, p < 0,00001) v porovnání s kontrolní léčbou. Statisticky nevýznamný přínos venotonik byl zjištěn z hlediska zmírnění bolesti, snížení skóre bolesti po hemoroidektomii a pooperační spotřeby analgetik.

Venotonika zahrnují heterogenní škálu přípravků. Je známo, že zvyšují žilní tonus, stabilizují kapilární permeabilitu a podporují lymfatickou drenáž. Užívají se v léčbě chronické žilní nedostatečnosti, lymfedému a hemoroidů. Tato metaanalýza prokázala oprávněnost jejich používání v poslední uvedené indikaci, zejména z důvodu zmírnění svědění, krvácení a výtoku i krvácení po hemoroidektomii.

(zza)

Zdroj: Perera N., Liolitsa D., Iype S., et al. Phlebotonics for haemorrhoids. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Aug 15; 8: CD004322.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pentoxifyllin přidaný k blokátoru systému renin-angiotenzin může u diabetiků zpomalit progresi renálního postižení

Randomizovaná klinická studie ukázala, že pentoxifyllin podávaný spolu s blokátorem systému renin-angiotenzin (RAS) u pacientů s diabetickou nefropatií zpomaluje pokles glomerulární filtrace a snižuje albuminurii.

Venotonika zvyšují kvalitu života pacientů s chronickou žilní insuficiencí

V randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii prokázala venotonika (diosmin + hesperidin, aminaphthon a kumarin + troxerutin) u pacientů s chronickou žilní insuficiencí zlepšení kvality života.

Souhrn doporučení pro diagnostiku a léčbu chronických žilních onemocnění

Česká kardiologická společnost doporučuje následující postupy v diagnostice a léčbě chronické žilní insuficience a primárních varixů:Všechny novinky