Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antitrombotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podávání venofarmak těhotným ženám zřejmě nepředstavuje riziko

Specializace: angiologie dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antitrombotika

Vydáno: 22.4.2016

Podávání venofarmak těhotným ženám zřejmě nepředstavuje riziko

Nedávno zveřejněná francouzská studie přinesla cenná epidemiologická data týkající se bezpečnosti užívání venofarmak v těhotenství.

Zkoumaná populace

Data byla získána z databáze EFEMERIS (Evaluation chez la Femme Enceinte des MEdicaments et de leurs RISques), která byla vytvořena pro sběr a vyhodnocování údajů o předepsaných a vydaných hrazených léčivech těhotným ženám a rizicích jejich podávání. Do databáze byly zahrnuty ženy, které porodily v období od července 2004 do prosince 2007. Studie porovnávala data o výsledku těhotenství a zdravotním stavu novorozenců žen, jež byly během těhotenství exponovány některé látce ze skupiny venofarmak, proti neexponovaným ženám.

Nejčastěji užívanými látkami byly hesperidin, diosmin a troxerutin. Aspoň jednou bylo venofarmakum v průběhu těhotenství předepsáno 8 988 ženám (24 %), z toho v období organogeneze to bylo ve 1 200 případech. Data těchto těhotných byla porovnána s údaji o 27 963 ženách (kontrolní skupina), kterým v těhotenství žádné venofarmakum předepsáno nebylo.

Výsledky analýzy

Porodem živého dítěte skončilo 98,4 % těhotenství v exponované a 93,6 % v neexponované skupině žen, postnatálních úmrtí bylo v obou skupinách 0,2 %. K ukončení těhotenství (spontánní potrat, ektopická gravidita, lékařské ukončení, intrauterinní smrt plodu) došlo u 1,6 % žen v exponované a u 6,6 % žen v neexponované skupině. U žen, které během těhotenství užily venofarmakum, bylo významně nižší riziko ukončení těhotenství (HR = 0,71; 0,60–0,84) a předčasného porodu (HR = 0,82; 0,73–0,93).

Ve skupině novorozenců, jejichž matky užily venofarmakum v období organogeneze, postihly malformace 3,4 % dětí, v kontrolní skupině to byla 3,0 %. Riziko zdravotních problémů u novorozence nebylo zvýšeno ani při expozici venofarmakům během 3. trimestru.

Závěr

Z výsledků studie vyplývá, že podávání venofarmak těhotným ženám nemá negativní vliv na průběh a výsledek těhotenství.

(blu)

Zdroj: Lacroix I., Beau A. B., Hurault-Delarue C. et al. First epidemiological data for venotonics in pregnancy from the EFEMERIS database. Phlebology 2015 Jun 9; pii: 0268355515589679 [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kyselina acetylsalicylová v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění u pacientů s diabetem mellitem 2. typu

Kyselina acetylsalicylová (ASA) má účinky antiagregační, antipyretické, analgetické a antiflogistické. Jejího antiagregačního efektu se dá využít v rámci primární prevence kardiovaskulárních onemocnění (KVO). Následující článek shrnuje výsledky studie, jejímž cílem bylo zjistit efektivitu podání ASA v primární prevenci u pacientů s diabetem mellitem (DM) 2. typu.

Troxerutin v léčbě neuropatické bolesti

Chronická žilní onemocnění (CHŽO) vykazují v české populaci velmi významnou morbiditu a mortalitu. Vedle snižování kvality života postižených také zvyšují riziko někdy až fatálními komplikacemi, jako jsou hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie. Jednou z terapeutických možností, jež se v léčbě CHŽO uplatňují, je podávání flavonoidu troxerutinu. Látka upravuje žilní tonus a vykazuje protizánětlivé působení. Recentní data ovšem popisují rovněž jeho příznivý vliv na omezení neuropatické bolesti, která může být s CHŽO spojená.

Příznivý vliv kyseliny acetylsalicylové na incidenci žilní tromboembolické nemoci

Metaanalýza publikovaná v Journal of Thrombosis and Haemostasis sumarizuje dostupné důkazy o účincích kyseliny acetylsalicylové (ASA) na incidenci žilní tromboembolie (VTE).Všechny novinky