Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antipyretika a analgetika: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Přidání ibuprofenu k paracetamolu po tonzilektomii u dětí může zvyšovat riziko opakovaného pooperačního krvácení

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Antipyretika a analgetika

Vydáno: 20.4.2015

Přidání ibuprofenu k paracetamolu po tonzilektomii u dětí může zvyšovat riziko opakovaného pooperačního krvácení

Porovnání panadolu v monoterapii a v kombinaci s ibuprofenem po tonzilektomii u dětí ukázalo, že přidání ibuprofenu nezvyšuje výskyt pooperačního krvácení, ale může zvýšit riziko opakovaných krvácení.

Tento retrospektivní přehled zdravotních záznamů se týká 1065 dětí po totální tonzilektomii provedené v období září 2012 až březen 2013 na univerzitním otorinolaryngologickém pracovišti v americkém Pittsburghu. Jeho cílem bylo porovnat účinnost a bezpečnost paralenu v kombinaci s ibuprofenem a paralenu v kombinaci s opioidy v této indikaci. Všechny zařazené děti užívaly paralen a 74 % z nich (n = 783) dostávalo také ibuprofen. Ve skupině s ibuprofenem užívalo 32,2 % (n = 252) opioidy.

Pooperační krvácení se vyskytlo u více než 8 % dětí (n = 89) a téměř u poloviny z nich (n = 43) byla nutná operační intervence. Podávání ibuprofenu nemělo významný vliv na výskyt pooperačního krvácení ani na nutnost jeho invazivního zastavení. Všichni pacienti s opakovanými epizodami krvácení byli ale ze skupiny s ibuprofenem. Riziko krvácení také stoupalo s věkem dítěte.

Autoři došli k závěru, že přidání ibuprofenu k paracetamolu po totální tonzilektomii u dětí nezvyšuje riziko krvácení, ale může být příčinou opakovaných krvácení u těchto pacientů.

(zza)

Zdroj: Mattos J. L., Robosin J. G., Greenberg J., et al. Acetaminophen plus ibuprofen versus opioids for treatment of post-tonsillectomy pain in children. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2014 Oct; 78 (10): 1671–1676.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 24x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv profylaktického podávání paracetamolu v čase vakcinace na febrilní reakce a protilátkovou odpověď

Podle výsledků předkládané práce by neměla být dětem v čase vakcinace rutinně podávána antipyretika, protože potlačení přirozené zánětlivé odpovědi může vést k nižší protilátkové odpovědi organizmu na očkování.

Paracetamol má po extrakci zubů v ortodoncii srovnatelný analgetický účinek s ibuprofenem

V randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studii dosáhl paracetamol 500 mg 3× denně stejného zmírnění bolesti po bilaterální extrakci premolárů v ortodontické léčbě jako ibuprofen v dávce 400 mg 3× denně. To je příznivé zjištění z hlediska větší bezpečnosti paracetamolu v porovnání s nesteroidními antiflogistiky.Všechny novinky