Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

SRDCE JAKO ZDROJ SYSTÉMOVÝCH EMBOLIZACÍ

Autoři: Rulíšek J.1, Hlubocká Z.2

Autoři - působiště: 1Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, 2Interní klinika, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Článek: Anest. intenziv. Med., 28, 2017, č. 6, s. 357-362
Kategorie: Ultrazvukové metody- Přehledový článek
Počet zobrazení článku: 59x

Specializace: intenzivní medicína anesteziologie a resuscitace
uzamčeno uzamčeno

The heart as a source of systemic embolization

Embolism from the heart and the thoracic aorta often lead to significant mortality and morbidity. It is estimated that one third of all ischemic strokes are related to heart embolism. A typical reason for thrombus formation is the dilatation of a heart chamber, either atrial due to atrial fibrillation or flutter, or ventricular due to ischemic or non-ischaemic cardiomyopathy. Other sources are infective and non-infective endocarditis, cardiac tumors (myxoma is dominant) and ulcerated aortic atherosclerotic plaques. Echocardiography is the first line method in the diagnosis and management. Transthoracic and transoesophageal echocardiography as well as computed tomography and magnetic resonance are complementary methods. The article reviews the current use of echocardiography in clinical practice.

Keywords:
echocardiography – trombus – embolization – ischaemic stroke


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Systémová embolizace z oblasti srdečních oddílů a aorty má za následek závažnou mortalitu a morbiditu. Je příčinou přibližně jedné třetiny všech ischemických cévních mozkových příhod. Typicky se pojí se stavy dilatace srdečních síní, poruch srdečního rytmu charakteru fibrilace síní, flutteru síní. Dilatace srdečních komor s formováním aneuryzmatu mají vysokou prevalenci vzniku nitrokomorových trombů, které jsou významným rizikem systémové embolizace. Méně častou příčinu pak tvoří srdeční nádory (dominující je myxom), infekční endokarditidy bakteriální i nebakteriální, exulcerované aortální aterosklerotické pláty. Echokardiografie je základní vyšetřovací metodou pro diagnostiku a sledování úspěšnosti léčby. Jícnová a transtorakální echokardiografie jsou komplementárními diagnostickými nástroji společně s dalšími metodami (CT, MRI). Článek přináší přehled užití jednotlivých metod v klinické medicíně.

Klíčová slova:
echokardiografie – trombus – embolizace – ischemická cévní mozková příhoda

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Průlomová bolest v onkologické praxi

Autor kurzu: MUDr. Marek Sochor
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články