Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 5.9.2016
Zdrženlivost v podávání analgetik u pacientů s náhlou příhodou břišní (NPB) je všeobecně uznávaným postupem. Hlavními důvody jsou strach z maskování příznaků a riziko nesprávné diagnózy.
Diagnostický proces však zabere nezanedbatelný čas. Je nutné provést různá vyšetření, na která se pacient musí přesouvat a čekat, a po celou tu dobu trpí bolestí. Publikované metaanalýzy označují strach z analgetik za zbytečný; opioidní analgetika údajně pacientům pomáhají a s diagnostikou neinterferují. Tyto studie byly obvykle prováděny s morfinem, který je ve světě nejčastěji preferovaným opioidním analgetikem. Je ale tento závěr platný i u jiných analgetik, například tramadolu a paracetamolu?
Odpověď nám dává studie, kterou provedl tým lékařů z turecké Malatye. Zařadil do ní 210 pacientů s netraumatickou abdominální bolestí, jež trvala méně než 72 hodin. Pacientům byl na základě randomizace podán buď tramadol (1 mg/kg), paracetamol (15 mg/kg), nebo placebo, a to ihned po fyzikálním vyšetření a určení intenzity bolesti na vizuální analogové škále. Po 20 a 40 minutách po podání testovaného farmaka nebo placeba byla bolest hodnocena znovu.
Prvotní diagnóza byla stanovena na základě laboratorních výsledků, EKG, nativního skiagramu břicha, laboratorního vyšetření moči a ultrazvuku břicha. Konečné diagnóze předcházelo nové fyzikální vyšetření, nové laboratorní vyšetření krve, u všech pacientů bylo provedeno i CT břicha a v případě potřeby i další vyšetření.
Počáteční intenzita bolesti byla ve všech skupinách stejná. Po 20 minutách byla snížená ve skupině tramadolu o 55 %, paracetamolu o 45 % a placeba o 1 % (p < 0,001). Po 40 minutách byla intenzita bolesti o 67 % nižší u tramadolu, o 60 % nižší u paracetamolu a o 0 % u placeba (p < 0,001). Nález při fyzikálním vyšetření břicha se u žádné ze zkoumaných skupin nelišil. Správná diagnóza byla stanovena v 96 % případů u tramadolu, v 94 % u paracetamolu a v 94 % u placeba.
Ze získaných dat tedy plyne, že ani u tramadolu a paracetamolu se interference analgezie a diagnostiky pravděpodobně obávat nemusíme.
(pez)
Zdroj: Oguzturk H., Ozgur D., Turtay M. G. et al. Tramadol or paracetamol do not effect the diagnostic accuracy of acute abdominal pain with significant pain relief – a prospective, randomized, placebo controlled double blind study. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2012 Dec; 16 (14): 1983–1988.
Tramadol v kombinaci s paracetamolem je účinný v léčbě chronické bolesti
Léčba chronické bolesti je velmi významným tématem napříč klinickými obory. Podle žebříčku WHO se doporučuje začít látkami ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSAIDs) a v případě, že nejsou v běžném dávkování dostatečně účinné, přejít k atypickým opioidům (tramadol, kodein). Zajímavou možností potom může být kombinace tramadolu s paracetamolem, která je dostupná také ve fixním dávkování.
Účinnost a bezpečnost fixní kombinace tramadolu a paracetamolu v léčbě bolesti v paliativní medicíně
Přes pokrok ve znalostech mechanismů bolesti a farmakologických i nefarmakologických technik její léčby trpí v pokročilém stadiu nádorového onemocnění bolestí 75−90 % pacientů, přestože dle poznatků paliativní medicíny je možné účinně kontrolovat až 95 % případů nádorové bolesti. Kombinace paracetamolu s tramadolem nabízí možnost synergického působení spolu s nižší dávkou jednotlivých látek.
Kombinace tramadolu s paracetamolem jako výhodná volba
Při pohledu do odborných databází by se mohlo zdát, že se výzkumníci z celého světa zaměřují na to, aby dokázali nevýhody a negativní dopady všech existujících léčivých látek. Dejme pro změnu prostor informacím pozitivním − o účinnosti a využitelnosti fixní kombinace tramadol/paracetamol.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 24.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.