Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Tramadol v kombinaci s paracetamolem je účinný v léčbě chronické bolesti

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 12.5.2016

Tramadol v kombinaci s paracetamolem je účinný v léčbě chronické bolesti

Léčba chronické bolesti je velmi významným tématem napříč klinickými obory. Podle žebříčku WHO se doporučuje začít látkami ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSAIDs) a v případě, že nejsou v běžném dávkování dostatečně účinné, přejít k atypickým opioidům (tramadol, kodein). Zajímavou možností potom může být kombinace tramadolu s paracetamolem, která je dostupná také ve fixním dávkování.

Podávání tramadol-hydrochloridu s paracetamolem ve fixní kombinaci nemocným s chronickou neonkologickou bolestí se věnovala multicentrická prospektivní longitudinální studie japonských autorů publikovaná v časopisu Current Medical Research Opinions. Zahrnuto do ní bylo 1316 pacientů, u nichž se nepovedlo dosáhnout úlevy během 12týdenního podávání samotných NSAIDs. Nemocní následně užívali kombinační léčbu po dobu dalších 12 týdnů. Parametry účinnosti byly hodnoceny na základě ukazatele PGI (Physician’s Global Impression) po 4 týdnech léčby a na konci sledovaného období. Zároveň byla zaznamenávána bezpečnost přípravku.

Fixní kombinace tramadolu s paracetamolem se ukázala jako velmi účinná, akceptovatelné úlevy od bolesti dosáhlo po 4 týdnech 82,8 % nemocných a odpověď byla udržena do konce sledovaného intervalu. Kromě toho se upravilo také subjektivní hodnocení bolesti hodnocené pomocí desetibodové numerické škály. 4týdenní užívání tramadolu s paracetamolem snížilo průměrnou hodnotu bolesti o 2,7 bodu. Vylepšilo se rovněž skóre kvality života na škále EuroQol-5D (EQ-5D).

Nežádoucí účinky terapie byly zaznamenány u 259 pacientů (20,5 %) a naprostá většina (99,4 %) z nich byla pouze mírná. Nejčastěji se vyskytla nauzea a konstipace.

Při použití opioidů přetrvávají mezi odbornou veřejností obavy. Žádný z pacientů v souboru přitom nevykazoval známky závislosti na medikaci a neobjevil se ani žádný případ respirační deprese. Tramadol-hydrochlorid ve fixní kombinaci s paracetamolem se tak ukázal jako bezpečná a účinná možnost pro nemocné s chronickou neonkologickou bolestí.

(ond)

Zdroj: Yoshizawa K., Kawai K., Fujie M. et al. Overall safety profile and effectiveness of tramadol hydrochloride/acetaminophen in patients with chronic noncancer pain in Japanese real-world practice. Curr Med Res Opin 2015 Nov; 31 (11): 2119−2129; doi: 10.1185/03007995.2015.1091975.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,9/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost a bezpečnost fixní kombinace tramadolu a paracetamolu v léčbě bolesti v paliativní medicíně

Přes pokrok ve znalostech mechanismů bolesti a farmakologických i nefarmakologických technik její léčby trpí v pokročilém stadiu nádorového onemocnění bolestí 75−90 % pacientů, přestože dle poznatků paliativní medicíny je možné účinně kontrolovat až 95 % případů nádorové bolesti. Kombinace paracetamolu s tramadolem nabízí možnost synergického působení spolu s nižší dávkou jednotlivých látek.

Kombinace tramadolu s paracetamolem jako výhodná volba

Při pohledu do odborných databází by se mohlo zdát, že se výzkumníci z celého světa zaměřují na to, aby dokázali nevýhody a negativní dopady všech existujících léčivých látek. Dejme pro změnu prostor informacím pozitivním − o účinnosti a využitelnosti fixní kombinace tramadol/paracetamol.

Kombinace paracetamolu a tramadolu v ordinaci praktického lékaře − bezpečná úleva

Praktický lékař hraje nezastupitelnou roli v léčbě akutní i chronické bolesti, vždyť až 40 % pacientů navštíví svého lékaře právě pro bolest.Všechny novinky