Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Metamizol jako preferované neopioidní analgetikum

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 6.3.2018

Metamizol jako preferované neopioidní analgetikum

Úvod

Neopioidní analgetika jsou pro léčbu bolesti – akutní i chronické – používána velmi často. Metamizol je alternativou k nesteroidním antiflogistikům (NSAIDs) a paracetamolu, nicméně jak často je anesteziologové skutečně používají ke zvládnutí perioperační a chronické bolesti, bylo dosud otázkou. Stejně tak jsou diskutovány jeho nežádoucí účinky.

Dotazníkový průzkum

Anesteziologové a algeziologové z německy mluvících zemí dostali e-mailem odkaz na dotazník, ve kterém odpovídali na otázky týkající se používání neopioidních analgetik (NSAIDs, inhibitorů COX-2 – koxibů, paracetamolu a metamizolu) a dále bezpečnosti metamizolu v perioperační péči a u chronické bolesti. Celkem byly vyhodnoceny odpovědi od 2237 respondentů.

Výsledná zjištění

Neopioidní analgetika volilo pro léčbu akutní bolesti cca 97,4 % respondentů: 93,8 % lékařů podávalo metamizol, 54,0 % NSAIDs, 41,8 % inhibitory COX-2 a 49,2 % paracetamol. Preoperačně podávalo neopioidní analgetika 22,3 % respondentů, perioperačně 86,1 % a pooperačně 73 %.

Pro kontrolu chronické bolesti předepsalo 76,7 % lékařů perorální metamizol v kombinaci s dalším neopioidním analgetikem, 19,9 % lékařů použilo samotný metamizol a pouze 2,9 % lékařů se metamizolu zcela vyhnulo.

Případy agranulocytózy vyvolané metamizolem byly zaznamenány u 3,5 % respondentů v rámci terapie akutní bolesti a u 1,5 % v případě chronické bolesti. Většina respondentů (v léčbě akutní bolesti 73,0 %, v léčbě chronické bolesti 59,3 %) při léčbě metamizolem nekontrolovala krevní obraz. Pacienti byli jen zřídka informováni o možných nežádoucích účincích léku.

Závěr

Metamizol je v německy mluvících zemích preferované neopioidní analgetikum pro zvládání perioperační i chronické bolesti. Ačkoliv se objevily případy agranulocytózy, anesteziologové se shodují, že přínos tohoto analgetika převažuje jeho rizika. Pro větší bezpečnost pacientů by bylo vhodné zlepšit jejich informovanost.

(mir)

Zdroj: Reist L., Erlenwein J., Meissner W. et al. Dipyrone is the preffered nonopioid analgesic for the treatment of acute and chronic pain. A survey of clinical practice in German-speaking countries. Eur J Pain 2018 Jan 29, doi: 10.1002/ejp.1194 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost kombinace paracetamol/kodein v léčbě bolesti na oddělení urgentního příjmu

Efektivita paracetamolu v kombinaci s kodeinem byla ověřena v řadě studií. Italští autoři se pokusili zhodnotit její účinnost u pacientů s různými typy bolesti končetin přijatých na urgentním příjmu.

Signifikantní účinnost kombinace tramadol/paracetamol u starších pacientů s lumbalgií nekontrolovanou NSAIDs

Lumbalgie či lumbago (LBP – low back pain) je běžným a nákladným stavem v moderní společnosti. Chronická muskuloskeletální bolest ovlivňuje každodenní aktivity a má vliv i na psychický stav pacienta. LBP je běžně léčena pomocí nesteroidních antiflogistik (NSAIDs), ačkoliv se jejich chronické užívání nedoporučuje zvláště u starších pacientů kvůli vysoké míře výskytu komplikací, jako jsou selhání ledvin, infarkt myokardu, iktus či gastrointestinální ulcerace a krvácení, jež mohou být i fatální. Japonská observační studie proto zkoumala efektivitu podání kombinace tramadol/paracetamol u těchto nemocných.

Srovnání analgetické účinnosti metamizolu s ibuprofenem po extrakci třetí stoličky

Metamizol patří do skupiny neopioidních analgetik a používá se zejména u akutních bolestivých stavů. Kromě analgetického účinku má taktéž antipyretický a protizánětlivý účinek. Práce španělských autorů srovnávala jeho analgetickou účinnost s ibuprofenem u pacientů po extrakci stoličky.Všechny novinky